Automatyzacja, robotyzacja, sztuczna inteligencja: obawy i obietnice

Dyskusja z udziałem prof. Włodzisława Ducha i Katarzyny Szymielewicz, Festiwal Nauki w Warszawie, 26 września 2019 [1h31min]

Posłuchaj rozmowy w formie podcastu:

Coraz częściej można usłyszeć, że sztuczna inteligencja zastąpi człowieka w wielu dziedzinach życia. Czy jest to realna perspektywa, czy jedynie fantazja? Czy prawo nadąża za rozwojem technologii w tym obszarze? Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon oraz specjalizujący się w zakresie SI prof. Włodzisław Duch rozmawiali na ten temat podczas dyskusji zorganizowanej przez Tygodnik POLITYKA w ramach Festiwalu Nauki. Spotkanie poprowadził red. Edwin Bendyk.

Sztuczna inteligencja to dział informatyki zajmującymi się problemami, których nie można efektywnie rozwiązać za pomocą algorytmu. Uczestnicy dyskusji podzielili się swoją wiedzą, co oznacza to w praktyce. Obecnie SI używana jest m.in. do usprawnienia działania sprzętów codziennego użytku. Radzi sobie również coraz lepiej w przypadku zadań, które uznawane są za kreatywne – np. samodzielnie komponuje wysoko ocenianą muzykę.

Sztuczna inteligencja – szansa czy zagrożenie?

Sztuczna inteligencja decyduje także o ludzkich losie – m.in. wspiera sędziów w Stanach Zjednoczonych przy orzekaniu o przedterminowym zwolnieniu skazanych. Maszyny wykorzystuje się również w medycynie do leczenia osób cierpiących na padaczkę i zaniki pamięci. Wkrótce być może – prowadzone są w tym zakresie obiecujące badania – SI będzie rozszerzać zmysły.

Czy sztuczna inteligencja jest dla ludzkości szansą, czy zagrożeniem?

Jakie jeszcze w przyszłości może znaleźć zastosowania?

Jakie tworzyć prawo, żeby uregulować obszar SI?

Więcej w nagraniu dyskusji Katarzyny Szymielewicz i prof. Włodzisława Ducha.

Organizator wykładu:

Logo Festiwalu Nauki

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Festiwal Nauki w Warszawie

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.