Trucizny w „Grze o tron”

Wykład dr Moniki Mętrak, Festiwal Nauk i Warszawie, 28 września 2019 [0h47min]

Dr Monika Mętrak w nagraniu wykładu z Festiwalu Nauki w Warszawie opisuje, jak działają wybrane trucizny. Wskazuje również, gdzie naturalnie występują w przyrodzie. Omawiając poszczególne trujące substancje, prelegentka przedstawia historyczne przypadki ich użycia. Wykorzystując swoją wiedzę o truciznach rozważą również, jakie substancje mogły spowodować śmierć wybranych bohaterów serialu „Gra o tron”.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Prowadząca podzieliła swoje wystąpienie na dwie części. W pierwszej omawia trucizny, które nadają się do przeprowadzenia skrytobójstwa. Według założenia, zgon ofiary w wyniku spożycia danej substancji powinny poprzedzić objawy, które są charakterystyczne dla znanej choroby. Skutki zażycia trucizny winny też występować z opóźnieniem. Substancja powinna być również trudna do wykrycia. W tej grupie prelegentka umieszcza arszenik, który zyskał w historii miano „króla trucizn i trucizny królów”. Omawia również orellaninę, która została opisana po raz pierwszy przez polskich toksykologów. Dr Mętrak wskazuje również, dlaczego cyjanowodór mógł być przyczyną śmierci Joffreya Baratheona w serialu „Gra o tron”.

Trucizny w walce. Śmierć Gregora Clegane w „Grze o tron”

W drugiej części prowadząca opowiada o truciznach, które nadają się do użycia w walce. Te w przeciwieństwie do poprzednich powinny mieć działanie natychmiastowe. W tej grupie prelegentka umieszza neurotoksyny, które powodują zwiotczenie mięśni. Opowiada o kurarze i akonitynie, którą zawiera tojad, zwany również mordownikiem. Obie wykorzystuje się tradycyjnie do polowań. Podobne zastosowanie ma batrachotoksyna, którą wytwarzają żaby z rodziny drzewołazowatych. Zabójcze właściwości mają również neurotoksyny wytwarzane przez występujące u wybrzeży Australii i Filipin osy morskie oraz niektóre ślimaki stożki. Prelegentka analizuje również przypadek Gregora Clegane, który w „Grze o tron” zginął w pojedynku, a następnie został wskrzeszony jako bezwolna istota. Jest to pretekstem do omówienia, jakie substancje mogą potencjalnie stać za procesem zombiefikacji, który znany jest z praktyk voo doo. Na zakończenie dr Mętrak opisuje różne sposoby, jakie stosowano w przeszłości, aby ustrzec się przed działaniem trucizny.

Więcej o truciznach i ich obecności w serialu „Gra o tron” w nagraniu wykładu.

Zobacz też: Biolodzy na Jedwabnym Szlaku, czyli co robimy w Azji Środkowej. Wykład dr Moniki Mętrak

PW

Organizator wykładu:

Logo Festiwalu Nauki

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Festiwal Nauki w Warszawie

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.