Jak działa czarna dziura?

Wykład dr. hab. Andrzeja Dragana, Festiwal Nauki w Warszawie, 28 września 2019 [0h49min]

Dr hab. Andrzej Dragan podczas wykładu zarejestrowanego w trakcie Festiwalu Nauki w Warszawie tłumaczy, jak działa czarna dziura. Fizyk używa do tego celu możliwych do zrozumienia intuicyjne przykładów z windą i rakietą. W ten prosty sposób wyjaśnia istotę ogólnej i szczególnej teorii względności Einsteina oraz takie niezbędne do pojęcia zjawiska terminy, jak dylatacja czasu czy horyzont zdarzeń.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Dr hab. Andrzej Dragan tłumaczy w nagraniu na podstawie możliwych do zrozumienia intuicyjnie przykładów, jak działa czarna dziura. Istnienie czarnych dziur, podobnie jak zarejestrowanych przed kilkoma laty fal grawitacyjnych, wynika wprost z teorii względności Einsteina. Teoria, która liczy sobie już ponad sto lat, wciąż znajduje więc empiryczne potwierdzenie.

Impulsem do jej opracowania miała być dla niemieckiego fizyka jazda windą. Zrozumiał on wówczas, że nie ma różnicy pomiędzy efektami grawitacyjnymi a efektami przyspieszania. Posługując się również tym przykładem, prelegent tłumaczy, na czym polega zasada równoważności. Wskazuje, że większość właściwości czarnych dziur można zrozumieć, rozpatrując nieinercjalne układy z jednostajnym przyspieszeniem.

W dalszej części wystąpienia prowadzący wprowadza szczególną teorię względności Einsteina. Pozwala ona objaśnić, z czego wynika przewidziane przez niego spowolnienie czasu w pobliżu pola grawitacyjnego. Stąd już tylko krok do wyjaśnienia pojęcia horyzont zdarzeń, które umożliwia pojąć, jak działa czarna dziura. Prelegent opisuje to na przykładzie lecącej rakiety, spadającego jabłka i kilku prostych wykresów.

Zobacz też: Jakie wiatry wieją z czarnych dziur?

PW

Organizator wykładu:

Logo Festiwalu Nauki

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.