Czy istnieją granice wolności badań?

Debata XXII Festiwalu Nauki w Warszawie, 24 września 2018 [1h19min]

Jesteśmy świadkami niespotykanej do tej pory w historii cywilizacji eksplozji nauki. To dotyczy nie tylko nauk technicznych, fizyki czy chemii, ale także medycyny, zwłaszcza genetyki. Możemy się zastanawiać, czy ten rozwój nie obróci się przeciwko nam? Stąd blisko do pytania o granice badań naukowych i eksperymentów. Próbować narzucić granice czy puścić naukę na żywioł?

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Z historii wiemy, że nauka wielokrotnie przekraczała granice, co nadało jej międzydyscyplinarny charakter. Nie ma wątpliwości, że dzięki badaniom naukowym rozwinęła się m.in. medycyna czy psychologia. Niestety, nie obyło się to bez szkody i cierpienia osób, które do badań czy eksperymentów były zmuszane. Zaproszeni rozmówcy zgadzają się co do tego, że nie należy krzywdzić człowieka w interesie całej ludzkości. Jak zatem prowadzić badania by były etyczne? Kto powinien ustanawiać granice badań?

W dyskusji wzięli udział goście reprezentujący różne dziedziny wiedzy:

Prof. dr hab. Barbara Chyrowicz (filozof, etyk i bioetyk, profesor nauk humanistycznych z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego)

Prof. dr hab. Janusz Czapiński (psycholog społeczny, doktor habilitowany nauk społecznych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, autor publikacji „Psychologia szczęścia. Kto, kiedy, dlaczego kocha życie i co z tego wynika, czyli nowa odsłona teorii cebulowej”, wieloletni kierownik badań panelowych „Diagnoza Społeczna”)

Prof. dr hab. Zbigniew Szawarski (etyk i filozof medycyny, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny)

prof. dr hab. Andrzej  Ziemba (prowadzenie, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN).

Organizator debaty:

Logo Festiwalu Nauki

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.