Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o prezydencie USA

Wykład profesora Bohdana Szklarskiego zorganizowany w ramach XV Festiwalu Nauki, 22 września 2011 [1h40min]

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o prezydencie USA – prof. dr hab. Bohdan Szklarski, Festiwal Nauki, 22 września 2011 [1h40min]

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Tego o Prezydentach nie wiedzą nawet Amerykanie: czy wiecie, że wielcy przeciwnicy John Kennedy i Richard Nixon kiedyś jechali w tym samym przedziale sleepingiem? Czy wiecie, że John Q. Adams lubił pływać rankiem nago w Potomacu, a Harry Truman grał w pokera z kolegami, gdy dowiedział sie, że został prezydentem? Czy wiecie, że Thomas Jefferson i John Adams zmarli tego samego dnia, a była to 50 rocznica uchwalenia Deklaracji Niepodległości? A że Theodore Roosevelt został postrzelony lecz mimo to przemawiał do tłumu jeszcze przez półtorej godziny; że George W. Bush został wybrany większością zaledwie 536 głosów; że rząd Warrena Hardinga był tak skorumpowany, że jego Minister Spraw Wewnętrznych wylądował w więzieniu? To są drobiazgi, ale jakie ciekawe. Dzięki nim lepiej potrafimy zrozumieć, jak działa najpotężniejszy urząd na świecie. Amerykańska prezydentura to coś znacznie więcej niż urząd. Amerykańscy prezydenci to kolorowe osobowości. Profesor Bohdan Szklarski opowiada o mało znanych zakamarkach polityki w Białym Domu.

Warszawski Festiwal Nauki to coroczna impreza odbywająca się we wrześniu w Warszawie, mająca za cel popularyzację nauki w społeczeństwie. Początkowo czas trwania Festiwalu obejmował jeden weekend, obecnie wynosi 10 dni. Festiwal Nauki jest współzałożycielem i członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Spotkań z Nauką EUSCEA.

Aktualnym dyrektorem Festiwalu Nauki jest dr hab. Maciej Geller, biofizyk związany z Uniwersytetem Warszawskim.

Inicjatywa organizacji Festiwali Nauki w Warszawie powstała we wrześniu 1996 roku w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) UW. Zapoczątkował ją prof. David Shugar. Dokumentem formalnie powołującym Festiwal było Porozumienie podpisane w grudniu tegoż roku przez Rektorów Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i Prezesa Polskiej Akademii Nauk. Od stycznia 2006 roku animatorami Festiwalu są Wydział Fizyki UW i Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, zaś oficjalnym reprezentantem, pozostaje Uniwersytet Warszawski.

Obecnie na Festiwal składa się ponad pięćset różnorakich imprez (wykłady, pokazy, filmy, wystawy, wycieczki), organizowanych przez liczne placówki naukowe z całej stolicy. Od kilku lat część Festiwalu organizowana jest również w pobliskiej Jabłonnie. W 2011 Warszawski Festiwal Nauki odbył się po raz piętnasty w swej historii.

[źródło: Wikipedia]

[2012]
Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Festiwal Nauki w Warszawie

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.