Lista odtwarzania:

Bić się czy nie bić? Powstanie styczniowe i nie tylko

Debata z udziałem profesora Jerzego Borejszy, profesora Andrzeja Szwarca, Tomasza Łubieńskiego i profesora Dariusza Stoli zorganizowana w ramach XVII Festiwalu Nauki w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, 27 września 2013 r. [1h58min]

Posłuchaj debaty w formie podcastu:

Obchodzimy w tym roku 150-lecie powstania styczniowego. Półtora wieku to dużo czasu, zwłaszcza, że wypełnia je wiele dramatycznych i brzemiennych w skutki wydarzeń, które powstanie 1863 r. coraz bardziej przesłaniają. Możemy więc spojrzeć na nie z dystansem, rozważyć racje za i przeciw, spokojnie o nim dyskutować. Czy jednak na pewno? Pytanie „Bić się, czy nie bić?”, rozterki powstańców 1863 r., nie są wszak kwestią zamierzchłą i niezrozumiałą. W ciągu minionych 150 lat zmagało się z nimi nieomal każde pokolenie Polaków. Powstańcza tradycja i samo słowo „powstanie” budzą nadal emocje i pozostają mocno wplecione w tożsamość Polaków. W tym sensie historia powstania styczniowego jest historią współczesną – przeszłością żywą i znaczącą. Jego 150-lecie może być okazją do nauki myślenia historycznego, politycznego, obywatelskiego.

Kto i jak odpowiadał na tytułowe pytanie przed powstaniem i w jego trakcie? Dlaczego przeważyła odpowiedź „tak”?
Jak w różnych momentach XIX i XX w. powstanie styczniowe interpretowano i jakie wnioski zeń wyciągano – zwłaszcza, gdy dylemat „bić się czy nie bić” powracał? Kto i do czego wykorzystywał pamięć powstania?  Jakie miejsce polskie powstania zajmowały w historii Europy?
Czy dziś możemy coś dodać do dawnych argumentów? Które z dawnych odpowiedzi najlepiej znoszą próbę czasu? Czy możemy spojrzeć podobnie na inne polskie powstania?

Odpowiedzi na te i inne pytania szukali uczestnicy debaty zorganizowanej z okazji XVII Festiwalu Nauki w Warszawie – profesor Jerzy Borejsza (Instytut Historii PAN), profesor Andrzej Szwarc (Instytut Historyczny UW), Tomasz Łubieński (pisarz i publicysta, autor książki „Bić się czy nie bić. O polskich powstaniach”)  i profesor Dariusz Stola (Collegium Civitas, Instytut Studiów Politycznych PAN)
————————————————

Festiwal Nauki w Warszawie to coroczna impreza odbywająca się  w przedostatnim tygodniu września w Warszawie, mająca na celu popularyzację nauki w społeczeństwie. Inicjatywa organizacji Festiwali Nauki w Warszawie powstała we wrześniu 1996 r. w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego. Zapoczątkował ją prof. David Shugar. Obecnie dyrektorem Festiwalu Nauki jest dr hab. Maciej Geller, biofizyk związany z Uniwersytetem Warszawskim. 

Obecnie na Festiwal składa się ponad pięćset różnorakich imprez (wykłady, pokazy, filmy, wystawy, wycieczki), organizowanych przez liczne placówki naukowe z całej stolicy. Od kilku lat część Festiwalu organizowana jest również w pobliskiej Jabłonnie. W 2012 Warszawski Festiwal Nauki odbył się po raz szesnasty w swej historii.

Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie www.festiwalnauki.edu.pl

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Festiwal Nauki w Warszawie

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.