Jak znaleźć ekstremum funkcji?

Wykład dr. Michała Krycha z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, zorganizowany z okazji XVIII Festiwalu Nauki w Warszawie, 22 września 2014 r. [57min]

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Dr Michał Krych opowiadał o różnych sposobach znajdowania ekstremów funkcji. Przedstawił jak znaleźć najmniejsze i największe wartości wielomianów, wspomniał m.in. o francuskim matematyku – Pierre de Fermat, który wymyślił metodę znajdowania ekstremum funkcji. Wykładowca pokazał jak w dowolnym trójkącie znaleźć punkt, w którym suma odległości od wierzchołków jest najmniejsza. Zaprezentował też Twierdzenie Weierstrassa, które mówi że jeśli funkcja jest ciągła i określona na przedziale domkniętym, to ma największą oraz najmniejszą wartość.

Dr Michał Krych o matematyce mówi w sposób bardzo przystępny. Polecamy również jego inne wystąpienie „Po co uczyć się matematyki?” nagrane w ramach finału plebiscytu „Nauczyciel Akademicki Roku” na Uniwersytecie Warszawskim 26 kwietnia 2014 r.

***

Festiwal Nauki w Warszawie to coroczna impreza odbywająca się w przedostatnim tygodniu września w Warszawie, mająca na celu popularyzację nauki w społeczeństwie. Inicjatywa organizacji Festiwali Nauki w Warszawie powstała we wrześniu 1996 r. w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego. Zapoczątkował ją prof. David Shugar.

Obecnie na Festiwal składa się ponad pięćset różnorakich imprez (wykłady, pokazy, filmy, wystawy, wycieczki), organizowanych przez liczne placówki naukowe z całej stolicy. Od kilku lat część Festiwalu organizowana jest również w pobliskiej Jabłonnie. W 2014 roku Warszawski Festiwal Nauki odbył się po raz osiemnasty w swej historii.

Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie www.festiwalnauki.edu.pl

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Festiwal Nauki w Warszawie

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.