Lista odtwarzania:

Fanfiki, fanvidy i fansuby – co może fan w sieci?

Wykład dr Agnieszki Doczekalskiej w ramach XVII Festiwalu Nauki w Warszawie, Akademia Leona Koźmińskiego, 25 września 2013 r. [40min]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Część 1 [20min]: Kim jest fan? Nie jest to zwykły konsument, to konsument entuzjastyczny, konsument idealny. Jego celem jest nabywanie wszystkiego co wiąże się z ukochanym dobrem kultury. Prawdziwemu fanowi bierne nabywanie dóbr kultury jednak nie wystarcza. Prawdziwy fan jest też twórczy. Zainspirowany uwielbianym przez siebie autorem, tworzy własne utwory, dzieli się z innymi swoją pasją, spotyka się z innymi fanami w rzeczywistości wirtualnej i w świecie realnym (na zjazdach i konwentach). Jaka jest kreatywna działalność fanów? Jak do ich twórczości podchodzą autorzy oryginalnych dzieł? Jak taką twórczość regulują przepisy prawa autorskiego?

Czym są prawa autorskie? Które z działań fanów naruszają, a które nie naruszają prawa autorskiego? Co jest legalne w Polsce, w Stanach Zjednoczonych czy w Japonii? Skąd biorą się różnice w regulacjach prawnych? Jak dzielić się swoją pasją i kreatywnością, nie naruszając prawa?

Część 2 [20min]: Doktor Agnieszka Doczekalska opowiedziała o różnych kreatywnych działaniach fanów – fanfikach, fanartach, doujinshi, AMV (anime music video), MMV (manga music video), skanlacji i fansu. Wyłumaczyła też czym są utwory inspirowane i utwory zależne. Opowiedziała o tym jak się ma fanfiction do prawa do integralnosci utworu i o tym jaki może być stosunek autorów do fanfiction. Na zakończenie pani doktor przytoczyła różne przykłady konfliktów między twórcami dóbr kultury a ich fanami.

————————————————

Festiwal Nauki w Warszawie to coroczna impreza odbywająca się  w przedostatnim tygodniu września w Warszawie, mająca na celu popularyzację nauki w społeczeństwie. Inicjatywa organizacji Festiwali Nauki w Warszawie powstała we wrześniu 1996 r. w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego. Zapoczątkował ją prof. David Shugar. Obecnie dyrektorem Festiwalu Nauki jest dr hab. Maciej Geller, biofizyk związany z Uniwersytetem Warszawskim. 

Obecnie na Festiwal składa się ponad pięćset różnorakich imprez (wykłady, pokazy, filmy, wystawy, wycieczki), organizowanych przez liczne placówki naukowe z całej stolicy. Od kilku lat część Festiwalu organizowana jest również w pobliskiej Jabłonnie. W 2012 Warszawski Festiwal Nauki odbył się po raz szesnasty w swej historii.

Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie www.festiwalnauki.edu.pl

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Festiwal Nauki w Warszawie

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.