Trzęsienia ziemi i tsunami

O trzęsieniach ziemi i tsunami opowiedział Marcin Polkowski z Wydziału Fizyki UW. Wykład zorganizowany został w ramach XVII Festiwalu Nauki w Warszawie. 26 września 2013 r. [35min]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Płyty tektoniczne ziemi (nazywane inaczej płytami litosfery) są w ciągłym ruchu. Kiedy nasuwają się na siebie mówimy o subdukcji, odsuwanie się płyt tektonicznych  tworzy zaś ryfty. Geologowie wyróżniają 7 płyt pierwszego rzędu, budujących podłoże 7 kontynentów i Pacyfiku. Te zaś dzielą się na mniejsze jednostki.

Kiedy jedna płyta nasuwa się pod drugą na ich styku mogą następować gwałtowne rozprężenia, które powodują wstrząsy. Wstrząsy mogą być bardzo płytkie (i te są najbardziej niszczące), ale także głębokie, nawet do 600 kilometrów wgłąb ziemi. Fala wstrząsowa pokonuje całą ziemię w około 20 minut.

Tsunami są następstwem trzęsień ziemi pod wodą. Niska i niezauważalna początkowo fala u wybrzeża spiętrza się i może osiągać nawet do 50 metrów wysokości. Jej siła jest niszczycielska. Fale tsunami są stosunkowo powolne w porównaniu z falami wstrząsowymi i obiegają ziemię w około 15 godzin.

Jak mierzone są wstrząsy? Jak wyglądają stacje pomiarowe w Polsce? Gdzie uciekać kiedy zbliża się tsunami? Czy tsunami możliwe jest na Baltyku?

Zapraszamy do wysłuchania lub obejrzenia wykładu!

Na stronie http://quakes.globalincidentmap.com/ znajduje się interaktywna mapa na bieżąco rejestrująca trzęsienia ziemi, także te na terenie Polski.

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

***

Festiwal Nauki w Warszawie to coroczna impreza odbywająca się  w przedostatnim tygodniu września w Warszawie, mająca na celu popularyzację nauki w społeczeństwie. Inicjatywa organizacji Festiwali Nauki w Warszawie powstała we wrześniu 1996 r. w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego. Zapoczątkował ją prof. David Shugar. Obecnie dyrektorem Festiwalu Nauki jest dr hab. Maciej Geller, biofizyk związany z Uniwersytetem Warszawskim. 

Obecnie na Festiwal składa się ponad pięćset różnorakich imprez (wykłady, pokazy, filmy, wystawy, wycieczki), organizowanych przez liczne placówki naukowe z całej stolicy. Od kilku lat część Festiwalu organizowana jest również w pobliskiej Jabłonnie. W 2012 Warszawski Festiwal Nauki odbył się po raz szesnasty w swej historii.

Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie www.festiwalnauki.edu.pl

Podobne wykłady Festiwal Nauki w Warszawie

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.