Wszystko, co chcielibyscie wiedziec o Hollywood

Wykład profesor Urszuli Jareckiej zorganizowany w ramach XV Festiwalu Nauki, 20 września 2011 [1h29min]

Wszystko, co chcielibyscie wiedziec o Hollywood – prof. dr hab. Urszula Jarecka, Ośrodek Studiów Amerykańskich UW, 20 września 2011 [1h29min]

Hollywood  jest synonimem amerykańskiego blichtru, sukcesu,  bogactwa. Stanowi punkt odniesienia dla produkcji filmowych na całym świecie. Jednakże Hollywood to nie tylko wielkie gwiazdy, wielkie budżety, wielkie tytuły. To także miejsce pełne dramatów, klęsk i paradoksów. Profesor Urszula Jarecka pokazuje „fabrykę snów” w perspektywie historycznej, ukazuje też najciekawsze z tych paradoksów.

Warszawski Festiwal Nauki to coroczna impreza odbywająca się we wrześniu w Warszawie, mająca za cel popularyzację nauki w społeczeństwie. Początkowo czas trwania Festiwalu obejmował jeden weekend, obecnie wynosi 10 dni. Festiwal Nauki jest współzałożycielem i członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Spotkań z Nauką EUSCEA.

Aktualnym dyrektorem Festiwalu Nauki jest dr hab. Maciej Geller, biofizyk związany z Uniwersytetem Warszawskim.

Inicjatywa organizacji Festiwali Nauki w Warszawie powstała we wrześniu 1996 roku w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) UW. Zapoczątkował ją prof. David Shugar. Dokumentem formalnie powołującym Festiwal było Porozumienie podpisane w grudniu tegoż roku przez Rektorów Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i Prezesa Polskiej Akademii Nauk. Od stycznia 2006 roku animatorami Festiwalu są Wydział Fizyki UW i Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, zaś oficjalnym reprezentantem, pozostaje Uniwersytet Warszawski.

Obecnie na Festiwal składa się ponad pięćset różnorakich imprez (wykłady, pokazy, filmy, wystawy, wycieczki), organizowanych przez liczne placówki naukowe z całej stolicy. Od kilku lat część Festiwalu organizowana jest również w pobliskiej Jabłonnie. W 2011 Warszawski Festiwal Nauki odbył się po raz piętnasty w swej historii.

[źródło: Wikipedia]

[2012]

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Festiwal Nauki w Warszawie

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.