Czego jeszcze nie wiemy o neutrinach?

Wykład dr Joanny Zalipskiej, Festiwal Nauki w Warszawie, 28 września 2019 [0h58min]

Neutrina to cząstki elementarne, których tryliony codziennie w niezauważony sposób przenikają przez kulę ziemską. Dr Joanna Zalipska z Narodowego Centrum Badań Jądrowych podczas Festiwalu Nauki w Warszawie opowiedziała o ich właściwościach i historii badań nad nimi. Przedstawiła również tajemnice, jakie neutrina wciąż kryją przed naukowcami.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Neutrina to jedne z cząstek elementarnych, czyli najmniejszych niepodzielnych części, z których składa się materia. Powstają w wyniku reakcji termojądrowych na Słońcu, wskutek oddziaływania promieniowania kosmicznego na atmosferę ziemską czy też podczas wybuchów supernowych. Tworzy się je również sztucznie w akceleratorach cząstek. Posiadają zerowy ładunek elektryczny, niezerową masę i nie uczestniczą w oddziaływaniach silnych ani elektromagnetycznych. Ich właściwości sprawiają, że bez trudu przenikają przez ośrodki materialne. Tryliony z nich codziennie przechodzą niezauważalnie przez kulę ziemską.

Dr Joanna Zalipska z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w nagraniu przybliża znane już naukowcom właściwości neutrin oraz opisuje historię badań nad nimi. Przedstawia m.in., w jaki sposób działają detektory, które są w stanie wykrywać te cząstki. Prelegentka opowiada o odkryciach, których dokonano dzięki detektorom Kamiokande i Super-Kamiokande w Japonii, których autorzy – Masatoshi Koshiba oraz Takaaki Kajita zostali uhonorowani nagrodami Nobla. W skład zespołu uczestniczącego w pracach eksperymentu Super-Kamiokande wchodziła również Polka – prof. Joanna Kiełczewska, która jako jedna z pierwszych w naszym kraju badała neutrina.

Mimo postępu badań nad neutrinami, przed naukowcami wciąż znajduje się wiele niewiadomych. Trwają badania nad oznaczeniem ich masy oraz odpowiedzią na pytanie, czy neutrina są swoimi własnymi antycząstkami.

Zobacz też: Kwazicząsteczki – model standardowy kwazi-Wszechświata. Wykład dr. hab. Jacka Szczytki

PW

Organizator wykładu:

Logo Festiwalu Nauki

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.