Bitcoin i inni. Kryptografia a kryptowaluty

Wykład mgr. Łukasza Mazurka, Festiwal Nauki w Warszawie, 29 września 2018 [0h54min]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Bitcoin to najpopularniejsza kryptowaluta na świecie, której kapitalizacja rynkowa w 2018 roku osiągnęła wartość 30 mld dolarów. Wirtualny pieniądz nie jest kontrolowany przez żadną centralną instytucję – system tworzą użytkownicy połączeni w sieć peer-to-peer. Jak całość funkcjonuje opowiedział podczas Festiwalu Nauki w Warszawie Łukasz Mazurek z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.

Bitcoin został stworzony w 2009 roku przez człowieka, bądź grupę osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Transakcje przy użyciu kryptowaluty opierają się na technologii blockchain. Wspomniany łańcuch bloków to rejestr wszystkich transakcji, jakich dokonano za pomocą wirtualnej waluty. Kopie listy posiadają użytkownicy systemu o specjalnych uprawnieniach, tzw. górnicy („miners). Dopóki większość użytkowników zachowuje uczciwość, całość funkcjonuje poprawnie.

Zobacz też: Umiesz liczyć? Licz na statystykę

Górnicy zarabiają na swojej pracy. Nagrodą są bitcoiny, który pojawiają się w systemie określonych odstępach czasu. Dzielone są one między górników w zależności od mocy obliczeniowej ich komputerów. Maszyny obliczają wartość funkcji haszującej SHA-256. Charakteryzuje ją nieprzewidywalność – dla każdego argumentu przyjmuje inny wynik. Jest też nieodwracalna – nie wiadomo, jakiego argumentu użyć, żeby dany wynik uzyskać. Trzeba strzelać – im większy moc obliczeniowa maszyny, tym więcej strzałów w danej jednostce czasu może oddać. Jak można się domyślić, zwiększa to prawdopodobieństwo odgadnięcia zagadki.

Co to są kopalnie bitcoinów? Kiedy opłaca się wybyć górnikiem? Więcej w nagraniu wykładu.

Organizator wykładu:

Logo Festiwalu Nauki

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Ekonomia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.