Gospodarstwa rodzinne – co to dziś oznacza?

Rozmowa Justyny Duriasz-Bułhak z prof. Marią Halamską w ramach cyklu #rozmowyWszechnicy [12 września 2023 r.]

Posłuchaj rozmowy w formie podcastu:

Gospodarstwo rodzinne – co to dziś oznacza? Jak powinno/jak może wyglądać, by produkować na rynek i zapewnić właścicielom godziwy poziom życia. Jaką trzeba mieć wiedzę/jakie wykształcenie by z powodzeniem dziś takie gospodarstwo prowadzić?

Panuje przekonanie, że gospodarstwo rodzinne, to gospodarstwo małe, mające kilka/kilkanaście hektarów. Jednak to nie wielkość gospodarstwa świadczy o tym, że jest to gospodarstwo rodzinne. W gospodarstwie rodzinnym pracuje rodzina. Rozmiar i wielkość produkcji będzie zależeć od tego jak jest liczna, w jakiej fazie rozwoju jest (czy są małe dzieci, czy następuje zmiana pokoleniowa), istotne są też techniki wykorzystywane do produkcji.

Czy rzeczywiście polska wieś stoi gospodarstwami rodzinnymi i co to ewentualnie oznacza?

Spojrzenie na gospodarstwo rodzinne jako na przedsiębiorstwo – czy ma sens? Historycznie ta forma chyba wymykała się czystej logice zysku, czy funkcjonowała trochę obok niej. A jak jest teraz? Co dalej? Jakiej ewolucji można się spodziewać?

Typy gospodarstw rolnych i ich cechy

Powierzchnia i liczba gospodarstw wolnych w 2020 r.

Liczba gospodarstw i ich wielkość wg. grup obszarów użytków rolnych w 2020r.

Powszechny Spis Rolny 2020 – Charakterystyka gospodarstw rolnych w 2020 r.

prof. Maria Halamska – socjolożka, profesor nauk humanistycznych, zajmująca się socjologią wsi, socjologią rozwoju wiejskiego i problematyką rozwoju lokalnego. Profesor w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, kierowniczka Zakładu Socjologii Wsi

 


Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowywszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.

2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w Internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!


Podobne wykłady Ekonomia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.