Dania, Północ Europy – kultura, dzieje, spotkania z Polską

Rozmowa Piotra Szczepańskiego z Karolem Pesselem w ramach cyklu #rozmowyWszechnicy [27 czerwca 2023 r.]

Nie możesz obejrzeć rozmowy? Posłuchaj podcastu:

Dania i Norwegia, Finlandia są naszymi sojusznikami w NATO, Szwecja niedługo będzie. Co wiemy o tych krajach, o Skandynawii? Co wiemy o różnicach między nimi? Jak kształtowały się ich wzajemne relacje? Co oznacza „skandynawski”?

Jak sobie te kraje radziły z przemianą z mocarstw w małe, dobrze zarządzane państwa? Co różniło je od Polski? Jak spotykały się z Polską i co z tych spotkań pozostało w kulturze i historii? Jak kształtowała się ich kultura strategiczna? Dlaczego Dania i Norwegia wstąpiły do NATO dużo wcześniej niż Szwecja i Finlandia? Dlaczego Norwegia pozostaje poza Unią Europejską?

Bałtyk staje się coraz bardziej morzem wewnętrznym Sojuszu. Czy to realizacja dążeń naszych (nadbałtyckich) przodków o wielkiej unii nadbałtyckiej?

Gościem Wszechnicy będzie Włodzimierz Karol Pessel, kulturoznawca, autor książki „Czerwono-biali i Biało-Czerwoni. Dania, Polska, Północ – problemy sąsiedztwa kulturowego”.

 


Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowywszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.

2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w Internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!


Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.