Co się dzieje w Azji Południowo-Wschodniej

Podsumowanie wydarzeń ostatnich tygodni i ich znaczenie globalne – Jerzy Marek Nowakowski i prof. Adam Jelonek [maj 2022; 1 godzina 47 minut]

Tym razem Jerzy Marek Nowakowski i prof. Adam Jelonek rozmawiali o sytuacji w Azji Południowo-Wschodniej. Profesor Adam Jelonek zaczął spotkanie opowiadając o wyborach na Filipinach. Jak wyjaśnił Filipiny to tylko teoretycznie kraj o jednej z najbardziej demokratycznych konstytucji, najbardziej demokratycznych przepisach wyborczych i z pełną wolnością prasy. Na papierze wszystko wygląda super. Ale kiedy dochodzi do wyborów, okazuje się, że wyborca ma niezbyt wiele do powiedzenia. Filipiński wyborca jest już zresztą zmęczony kolejnymi wyborami, bo wszyscy poprzedni wybierani prezydenci obiecywali, że położą kres korupcji. Korupcja na Filipinach natomiast jest prawdziwym problemem – szacuje się, że ok 40% pieniędzy przepływa „gdzieś”. Sytuacja gospodarcza na Filipinach jest bardzo ciężka (pocovidowo, przerwanie łańcuchów dostaw, itd.). Wszystko wygląda na to, że kraj kontynuować będzie politykę bardziej pro-chińską niż amerykańską.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Jak twierdzi prof. Adam Jelonek szpilkę amerykanom (swoim głównym konkurentom i wrogom) wbił też Xi Jinping w swoim przemówieniu na otwarciu dorocznej konferencji w Boao (Boao Forum for -Asia Annual Conference). Xi Jinping w sposób łagodny, typowo „chińskim językiem dyplomatycznym” powiedział (coś co można interpretowane jest już na 1000 sposobów) „że powinien być zbudowany nowy porządek międzynarodowy, w którym żadne państwo nie czułoby się zagrożone”.

Panowie dyskutowali o wizji świata jaką rysuje Xi Jinping, o szczycie Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej i Stanów Zjednoczonych, a także o tym, co się dzieje na Morzu Południowo-Chińskim i w okolicach Oceanu Indyjskiego. Zastanawiali się na ile to wszystko może wywrócić do góry nogami znany nam porządek światowy w obliczu kryzysów gospodarczych z jakimi boryka się Sri Lanka, Wietnam, Malezja, czy nawet Indie i Chiny.

Rozmowa zorganizowana przy współpracy ze Stowarzyszeniem Euro Atlantyckim.  

 


Zapraszamy również do naszych serwisów: YouTube kanał wszechnica fww  Facebook wwzechnicaFWW

Ten utwór dostępny jest na licencji: Creative Commons
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.