Jak chaos zamienić w kosmos. O magicznych sposobach zapewniania sobie pomyślności

Wykład dr. hab. Katarzyny Smyk w ramach Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki [18 marca 2024 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Przestrzeń i czas nie są jednorodne: są miejsca i okresy, kiedy łatwiej zajrzeć do innego świata, zasięgnąć wiedzy „stamtąd”, wywrzeć wpływ na siły sacrum, które ułatwią życie w naszym powszednim profanum. Kulturoznawcy, antropologowie kultury i etnologowie mają ciągle wiele do badania w tym zakresie. I nie muszą w tym celu szukać tzw. ludów pierwotnych, gdyż myślenie magiczne jest udziałem człowieka współczesnego, a uaktywnia się m.in. wiosną – w początku roku wegetatywnego, do którego wkraczamy przez antrakt zapustnego chaosu i wielkopostnej martwoty.

 

dr hab. Katarzyna Smyk, prof. UMCS – językoznawca, profesor Instytutu Kulturoznawstwa UMCS w Lublinie, pełnomocnik dyrektora Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Doktor habilitowana, profesor uczelni w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; językoznawczyni, kulturoznawca, folklorystka. Badaczka kultury tradycyjnej i posttradycyjnej, obrzędów, zwyczajów, wierzeń, tekstów folkloru i sposobów ich funkcjonowania we współczesnej kulturze polskiej i w systemie wartości współczesnych Polaków. Autorka ponad 100 artykułów naukowych na temat motywów i symboli w folklorze polskim, poezji ludowej, współczesnych tekstach kultury. Zaangażowana społecznie w pracę nad utrwalaniem tradycji regionalnych jako istotnego, protożsamościowego wymiaru kultury polskiej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Sekcji Polskiej IOV, Sekcji Literatury STL, Rady Artystycznej Sejmików Teatrów Wsi Polskiej, ekspertem Ogólnopolskiej Konferencji Kultury. Przewodniczy Radzie ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministrze Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w kadencji 2019-2022. Od maja 2021 roku pracuje jako pełnomocnik ds. programowych w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi.

 

Nagranie w ramach współpracy z Kawiarnią Naukową Festiwalu Nauki

 


Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

  1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.
  2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.