Życie 2.0

Wykład Roberta Laska, Kawiarnia Naukowa Festiwalu Nauki, 17 czerwca 2019 [1h09min]

Media opisujące prace genetyków coraz częściej używają terminu sztuczne życie. Czy faktycznie mamy do czynienia z życiem 2.0? Odpowiedzi na to pytanie podjął się podczas wykładu w Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki Robert Lasek z Zakładu Genetyki Bakterii na Wydziale Biologii UW.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

W maju 2019 roku naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge opisali w „Science”, jak udało im się stworzyć syntetycznie genom bakterii Escherichia coli. Co więcej, uczeni usunęli z genomu dwa kodony odpowiedzialne za kodowanie jednego z białek – seryny oraz jeden kodon stop. Praca spotkała się z wielkim zainteresowaniem mediów. Wcześniej, w 2008 roku, zespół uczonych pod kierunkiem słynnego genetyka prof. Craiga Venture’a ogłosił w „Science”, że całkowicie syntetycznie stworzył innego mikroba – Mycoplasma genitalium. Obecnie uczeni badają, ile genów można pozbawić organizm, aby był zdolny do przeżycia i reprodukcji

Zobacz też: Edycja genów  – rewolucja w biologii.

Robert Lasek podczas wykładu opisał szczegółowo dokonania naukowców oraz wyjaśnił, czy – jak donosiły media – naukowcy stworzyli sztuczne życie. Zasadniczą część wystąpienia poprzedziło przypomnienie jak przebiega replikacja i transkrypcja DNA oraz translacja mRNA.

Organizator wykładu:

Kawiarnia Naukowa Festiwalu Nauki, logo

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.