Uroda (piękno). Dar niesprawiedliwy?

Wykład dr hab. Janusza Leona Wiśniewskiego, Kawiarnia Naukowa Festiwalu Nauki, 21 maja 2018 [1h08min]

Atrakcyjność fizyczna, czy tego chcemy czy nie, odgrywa ogromny wpływ na funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie – przekonywał w Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki naukowiec i pisarz dr. hab. Leon Wiśniewski. Prelegent poparł swój wykład wynikami licznych eksperymentów i statystyk.

Wyniki badań prowadzonych od lat 70. ubiegłego wieku dowodzą, że osoby postrzegane jako atrakcyjne fizycznie nie tylko mają większe szanse na znalezienie partnera, ale są też premiowane w wielu innych życiowych sytuacjach. Łatwiej im uzyskać pomoc, są pobłażliwej traktowane przez sądy, osiągają wyższe szczeble w hierarchii zawodowej. Eksperymenty przeprowadzane na niemowlętach pokazują, że dłużej skupiają one uwagę na osobach uważanych przez innych za atrakcyjne. Postrzeganie piękna nie jest więc wynikiem akulturacji, ale cechą wrodzoną – mówił gość Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki.

Osoby postrzegane jako brzydkie traktowane są w sposób nierówny. Atrakcjonizm, obok rasizmu czy seksizmu, został zdefiniowany jako jedna z form dyskryminacji. Chęć bycia pięknym napędza z kolei klientów firmom kosmetycznym i chirurgom plastycznym.

Więcej w załączonym nagraniu wykładu.

PW

Organizator wykładu:

Kawiarnia Naukowa Festiwalu Nauki, logo

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Społeczeństwo

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.