Lęk a dystres

Wykład Justyny Pronobis-Szczylik, Kawiarnia Naukowa Festiwalu Nauki, 20 marca 2017 [0h56min]

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Nieuświadomiony lęk potrafi zrujnować relacje człowieka z innymi ludźmi. Jak radzić sobie z nim w zdrowy sposób oraz o pomagającej oswoić go terapii ISTDP mówiła podczas wykładu w Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki psycholog kliniczna Justyna Pronobis-Szczylik.

Słuchacze wystąpienia mogli poznać mechanizm rodzenia się lęku. Prelegentka tłumaczyła, w jaki sposób doświadczenie relacji z rodzicami w dzieciństwie wpływa na relacje nawiązywane przez człowieka w dorosłym życiu. Ostrzegała, że nieuświadomiony lęk nie tylko wpływa na związki człowieka, ale też może oddziaływać na całe ciało. Wskazywała również, jak radzić sobie z nim w zdrowy sposób.

Psycholog kliniczna opowiedziała również o terapii ISTDP (Intensywna Krótkoterminowa Psychoterapia Dynamiczna). Ma ona celu uświadomienie pacjentowi nierozpoznanego lęku i wykształcenie metod jego adaptacji. Jak mówiła Pronobis-Szczylik, choć terapia ISTDP ma swoje korzenie we freudowskiej psychoanalizie, to proces terapii przebiega znacznie szybciej. Często wystarczy zaledwie kilka sesji, żeby pacjent odczuł pozytywną zmianę w swoim życiu.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania wykładu

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.