Kraj między emigracją i migracją – wyzwania trzeciej dekady XXI w

Wykład dr. hab. Macieja Duszczyka zorganizowany w ramach Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki [18 grudnia 2023 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Polska jest krajem, który najszybciej w historii migracji zmienia swój status z państwa o charakterze emigracyjnym w imigracyjne. Związane jest z tym wiele szans, ale także wiele wyzwań. W debacie na temat migracji, szczególnie w kampanii wyborczej, skupiała się głównie na patologiach związanych z brakiem posiadania przez państwo strategii migracyjnej, a więc chaosem podejmowanych działań.

Jeżeli Polska ma korzystać z imigracji trzeba uciec od tej retoryki i spróbować zmienić narrację wokół migracji i migrantów. Będzie to trudne, ale na pewno nie niemożliwe.

dr hab. Maciej Duszczyk – politolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, w kadencji 2016–2020 prorektor ds. naukowych Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Nagranie w ramach współpracy z Kawiarnią Naukową Festiwalu Nauki

 


Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

  1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.
  2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.