Agenci służb specjalnych wobec zasad demokratycznego państwa i współczesnych zagrożeń zewnętrznych

Rozmowa Piotra Szczepańskiego z byłą agnetką kontrwywiadu ABW, Anną Grabowską Siwiec w ramach cyklu #rozmowywszechnicy [13 lutego 2024 r.]

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Służby specjalne w Polsce raczej nie mają najlepszej opinii. Afery podsłuchowe, prowokowanie obywateli do przestępstw na zlecenie polityczne, zastraszanie, widowiskowe aresztowania ludzi, którzy są (po latach) uniewinniani przez sądy (jeszcze).

Z drugiej strony odpowiedzialność za państwo, zwalczanie korupcji, która temu państwu szkodzi, zwalczanie obcych wpływów, tropienie przecieków, szpiegów i terrorystów, współpraca ze służbami sojuszniczymi, a czasami z wrogimi. Wszystko w poszanowaniu praw obywateli i zasad demokratycznego państwa z jednej strony i nacisków politycznych z drugiej.

Jak agenci sobie z tym radzą? Jak obywatele mogą ich wspierać? Jak budować zaufanie do służb, a jednocześnie sprawować nad nimi kontrolę…

O tym wszystkim w rozmowie Piotra Szczepańskiego z dr Anną Grabowską Siwiec, byłą agentką kontrwywiadu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

dr Anna Grabowska-Siwiec – Doktor nauk politycznych, emerytowana major kontrwywiadu ABW, w którym służyła od 2004 do 2020 roku. Autorka pracy badawczej „Kontrwywiad PRL w systemie sprawowania władzy politycznej. Od Departamentu II MSW do Zarządu Kontrwywiadu UOP”. Obecnie niezależny szkoleniowiec, wykładowczyni i badaczka historii kontrwywiadu. Ekspertka ds. bezpieczeństwa wewnętrznego i analizy danych. Podczas służby zajmowała się szeroko rozumianym definiowaniem zagrożeń kontrwywiadowczych, m.in. w obszarze instytucji państwowych i podmiotów gospodarczych z udziałem Skarbu Państwa.

 


Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowywszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.

2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w Internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!


Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.