Jak wspierać rozwój małego dziecka?

Rozmowa z psychologiem dziecięcym Bożeną Janiszewską, Fundacja Wspomagania Wsi, 10 marca 2020 [1h48min]

Jak mądrze wspierać rozwój dziecka? Kiedy pomagać, a kiedy pozwolić uczyć się na błędach? Co zrobić, aby wychować dziecko na osobę, która da sobie radę w życiu? Swoimi refleksjami na ten temat dzieli się Bożena Janiszewska, psycholog dziecięcy z wieloletnim stażem i autorka licznych publikacji skierowanych do nauczycieli i rodziców. Rozmowę prowadzą Piotr Szczepański i Klara Malecka.

Nie możesz obejrzeć wywiadu? Posłuchaj podcastu:

Janiszewska podczas rozmowy opisuje, jak wspierać rozwój dziecka na różnych etapach jego życia. Podczas wywiadu odpowiada również na pytania, które wiele osób uważa za trudne. Do takich należą depresja, rozwój seksualny młodego człowieka oraz kwestie związane z jego tożsamością płciową. Bożena Janiszewska podczas rozmowy dzieli się licznymi przykładami, z którymi zetknęła się podczas swojej praktyki terapeutycznej.

Zobacz również: O czym myślą dzieci?

Wywiad kluczy wokół puenty, którą jest odpowiedź na pytanie, jak wychować dziecko na dorosłego człowieka. – Jeżeli zapytać rodziców, kogo chcą w efekcie wychować, jakiego człowieka, to każdy rodzic by coś innego powiedział. Ale bardzo mało rodziców uogólni to w postaci: chcę wychować kogoś, kto jako osoba dorosła da sobie radę w życiu. Co to znaczy, da sobie radę w życiu? Będzie umiało z innymi współpracować, będzie umiało kochać, będzie miało wiedzę, będzie miało motywację do pracy, to już można mnożyć i mnożyć i mnożyć. A ludzie odpowiadają bardzo często, żeby był szczęśliwy, żeby był bogaty. Rzadko kiedy pojawia się uczciwy, z systemem moralnym, przystosowany czy nieprzystosowany. Bardzo rzadko, bo nie dyskutuje się ani wśród nauczycieli, a tym bardziej wśród rodziców, jakie są efekty wychowania – ubolewa Janiszewska.

Może zainteresuje cię: Dlaczego szkoła nie sprzyja rozwojowi?

PW

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Edukacja

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.