Dyplomacja gospodarcza czyli dyplomacja i gospodarka [cz.1]

Rozmowa Piotra Szczepańskiego ze Sławomirem Majmanem i z Jerzym Markiem Nowakowskim w ramach cyklu #rozmowyWszechnicy [31 stycznia 2024 r.]

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Dyplomacja kojarzy nam się zwykle z aktami prawa międzynarodowego, paktami obronnymi, sojuszami. Tymczasem chyba ważniejszą nawet częścią działań dyplomatycznych, są działania na rzecz pozyskiwania inwestycji, otwierania rynków, eksportu, ale też ochrona przed zalewem towarami z innych krajów, cła, embarga, etc.

W naszej historii przyczyną wielu wojen było na przykład ograniczanie dostępu do Bałtyku, np. przez Krzyżaków (scena z filmu Krzyżacy: umierający stary von Jungingen ostrzega: „oddajcie im statki”), czy Prusaków (co skłoniło Królestwo Kongresowe do realizacji wielkiego projektu połączenia Zagłębia Staropolskiego z Bałtykiem drogą wodną, której częścią jest Kanał Augustowski).

A o tym jak jest dzisiaj, z Wszechnicą będą rozmawiali Sławomir Majman, b. Prezes Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, wicedyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego oraz Jerzy Marek Nowakowski.

Sławomir Majman – b. Prezes Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, wicedyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego

Jerzy Marek Nowakowski – historyk, dziennikarz, publicysta i polityk, podsekretarz stanu w KPRM, ambasador RP na Łotwie i w Armenii.

 


Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowywszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.

2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w Internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!


Podobne wykłady Ekonomia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.