Trzy role wiejskich kobiet

O roli kobiet w społeczności wiejskiej z dr Sylwią Michalską (Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN) rozmawia Justyna Duriasz-Bułhak. kwiecień 2021 [66 min]

Podział obowiązków w wiejskiej, tradycyjnej, chłopskiej rodzinie ma bardzo silne odbicie naszej współczesności i codzienności. Wiejskim kobietom trudniej jest być aktywnymi niż mężczyznom. Dla przypomnienia – jeszcze 100 lat temu 70% polskiego społeczeństwa stanowili mieszkańcy wsi zajmujący się rolnictwem. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Justyny Duriasz-Bułhak z Fundacji Wspomagania Wsi z dr Sylwią Michalską z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.

Nie możesz obejrzeć rozmowy? Posłuchaj podcastu:

Struktura społeczna a zmiany ról kobiet wiejskich

Pretekstem do rozmowy była opublikowana w 2020 roku książka autorstwa dr Sylwii Michalskiej „Struktura społeczna a zmiany ról kobiet wiejskich”. Książka została wydana przez IRWiR PAN w cyklu „Studia nad strukturą społeczną wiejskiej Polski”.

Badania CBOSu oraz badania prowadzone przez dr Sylwię Michalską potwierdzają, że współczesny podział ról rodzinnych jest podobny do tego sprzed kilkudziesięciu lat. W gospodarstwach domowych to nadal kobiety wykonują o wiele więcej prac domowych niż mężczyźni. „Ta sytuacja pozwala interpretować pozostałe aktywności kobiet, czyli zawodową i publiczną, czyli np. społecznikowską” – mówi dr Sylwia Michalska. To kobiety opiekują się dziećmi czy starszymi osobami. „Jeśli kobieta ma w domu jeden etat, albo półtora, to trudniej podjąć pracę zawodową, bo np. we wsi nie ma przedszkola, albo nie ma z kim zostawić starszej osoby z demencją. Często w gospodarstwie domowym nie ma drugiego auta, by kobieta mogła dojechać do pracy. Ponadto kobiety w Polsce zarabiają słabiej, nawet jeśli są lepiej wykształcone. Częściej to kobiety rezygnują z pracy zawodowej, bo to opłaca się z punktu widzenia rodziny. Niestety nie opłaca się to samej kobiecie”.

Brak czasu na aktywność społeczną czy polityczną

Ten nierówny podział pracy, utrwalony tradycyjnym podziałem obowiązków w rodzinie rzutuje na role zawodowe, a jeszcze bardziej publiczne. Badania pokazują, że to właśnie m.in. powstrzymuje kobietę od aktywności społecznej czy politycznej.

„To nie jest kwestia strachu czy braku kompetencji. Kobietom brakuje czasu, bo są dociążone obowiązkami domowymi i często dodatkowo zawodowymi. Brakuje im możliwości opuszczenia domu. Kobiety które są aktywne, często używają sformułowań -mam dobrego męża, bo mnie wyręcza – odrabia z dziećmi lekcje-, albo -zgodził się na to bym kandydowała na radną-. Brzmi to jak przywilej. Nadal obowiązuje nas stary kontrakt płci. Kiedy pytamy rodziny jaki byłby najlepszy podział obowiązków w rodzinie z perspektywy kobiety, to i kobiety i mężczyźni mówią o modelu partnerskim. Gdy zadajemy pytanie jak to wygląda w konkretnej rodzinie to już nie jest partnersko. Kobiety odpowiadają, że robią w domu więcej, zaś mężczyźni nie udzielają odpowiedzi. Brakuje nam spokojnej dyskusji jak mógłby wyglądać ten nowy model rodziny”.


Umieszczony powyżej materiał został nagrany przez zespół serwisu wszechnica.org.pl Fundacji Wspomagania Wsi. Wszechnica.org.pl jest miejscem, gdzie od ponad 10 lat prezentujemy ciekawe wydarzenia, wykłady i rozmowy dotyczące spraw ważnych i aktualnych.

Ten utwór dostępny jest na licencji: Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.