Czy można mówić o zmierzchu religii w XXI wieku?

Wykład prof. Stanisława Obirka w ramach Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki [15 kwietnia 2024 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Wiek XXI będzie wiekiem religii/mistyki, albo go w ogóle nie będzie. To znane powiedzenie przypisywane ministrowi kultury Francji Andre Malraux, który sam był niewierzący, lub podobne powiedzenie Karla Rahnera, niemieckiego jezuity, że chrześcijanin XXI wieku albo będzie mistykiem, albo go w ogóle nie będzie. Chciałbym je odwrócić i udowodnić tezę, że XXI wiek uratuje stopniowy zanik religii i zmniejszanie się jej wpływu na życie ludzi.

prof. Stanisław Obirek – polski teolog, historyk, antropolog kultury, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, były jezuita.

Nagranie w ramach współpracy z Kawiarnią Naukową Festiwalu Nauki

 


Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

  1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.
  2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.