Nobel za 20 miliardów dolarów… Sprzedane! Kim są laureaci Nagrody Nobla 2020 z ekonomii?

Wykład dr. Piotra Dworczaka, Kawiarnia Naukowa Festiwalu Nauki, 16 listopada 2020 [1h08min]

Dr Piotr Dworczak podczas wykładu Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki przybliża słuchaczom, czym zajmowali się w swoich badaniach ostatni laureaci Nagrody Nobla z ekonomii. W 2020 roku profesorów z Uniwersytetu Stanforda – Roberta Wilsona i Paula Milgroma uhonorowano za wkład w rozwój teorii aukcji i jej zastosowania. Wilson był wykładowcą prelegenta, a Milgrom promotorem jego doktoratu.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Wilson w swoich badaniach zajmował się tzw. klątwą zwycięzcy. Mówimy o niej, gdy oferenci licytują rzecz o nieznanej przez nich wartości, ale wspólnej dla wszystkich (np. koncesję na wydobycie złoża ropy). Owa klątwa spada na tego oferenta, który wylicytował kwotę wyższą niż wynosi rzeczywista wartość przedmiotu aukcji.

– Paul Wilson pokazał, że jeśli gracze są w pełni racjonalni, w pełni zdają sobie sprawę z klątwy, zareagują, licytując mniej niż oszacowana przez nich wartość przedmiotu. A to jest problem, bo sprzedawca uzyskuje niższą wartość dochodu z takiej aukcji. Jeżeli sprzedawcą jest rząd, to widzimy, dlaczego jest to niekorzystne dla państwa, budżetu, a pośrednio dla każdego z nas – wyjaśnia dr Piotr Dworczak.

Jak uniknąć klątwy zwycięzcy?

Milgrom pracował nad tym, jak zniwelować negatywny wpływ klątwy zwycięzcy. Po pierwsze stworzył model matematyczny, który pozwala porównywać różne typy aukcji pod względem korzyści dla sprzedającego. Po drugie wykazał, że w sytuacji, gdy mamy do czynienia z klątwą, najkorzystniejsze z punktu widzenia sprzedającego są aukcje otwarte drugiej ceny. Czyli takie, gdzie licytacja rozpoczyna się od niskiej ceny, a potem jest ona podbijana. Zwycięża ten, kto licytuje najwyżej. Ostatecznie płaci jednak tyle, ile wynosiła druga najwyższa oferta.

Bardzo istotne jest, aby sprzedający udostępnił możliwie najpełniejszą informację o przedmiocie aukcji.

– To bardzo ważna wskazówka dla polityki gospodarczej, dlatego że mówi, iż w procesie przetargów czy innego rodzaju aukcjach należy być jak najbardziej transparentnym – podkreśla prelegent.

Ustalenia noblistów zostały wykorzystane m.in. przez władze Stanów Zjednoczonych podczas sprzedaży częstotliwości telekomunikacyjnych za tytułowe 20 miliardów dolarów.

Zobacz też: Kim są laureaci Nagrody Nobla 2020 z fizyki, chemii i medycyny

Więcej o tym, czym zajmowali się laureaci Nagrody Nobla 2020 z ekonomii w nagraniu wykładu dr. Piotra Dworczaka.

/PW

Organizator wykładu:

Kawiarnia Naukowa Festiwalu Nauki, logo

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Ekonomia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.