Wiarygodność ponad wszystko – jak zrobić rewolucję i przy okazji zdobyć Nobla z Ekonomii

Debata Wiarygodność ponad wszystko – jak zrobić rewolucję i przy okazji zdobyć Nobla z Ekonomii, z udziałem prof. Joanny Tyrowicz i Piotra Lewandowskiego, zorganizowana w ramach Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki [15 listopada 2021 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Zapraszamy na listopadową Kawiarnię Naukową, w której rozmawiamy o dokonaniach laureatów Nagrody Nobla z Ekonomii, którymi są David Card, Joshua Angrist i Guido Imbens.

Prelegenci:

prof. Joanna Tyrowicz (Uniwersytet Warszawski i FAME|GRAPE) – ekonomistka i nauczycielka akademicka, profesor nauk społecznych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, członek Rady Polityki Pieniężnej w kadencji 2022–2028.

Piotr Lewandowski (Instytut Badan Strukturalnych) – w latach 2005-2010 pracownik Katedry Ekonomii I SGH. W przeszłości współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz UNDP Polska. Jeden z fundatorów Instytutu Badań Strukturalnych. W latach 2006-2009 przewodniczący Rady Fundacji IBS, później główny ekonomista, a od 2013 roku Prezes Zarządu IBS. W lipcu 2016 roku dołączył do sieci IZA Research Fellows.

Prowadzący:

redaktor Grzegorz Siemionczyk (Rzeczpospolita)

Ekonomia jest nauką społeczną, dotyczy indywidualnych i zbiorowych zachowań ludzi. Z jednej strony oczekujemy od niej precyzyjnych odpowiedzi na pytania o skutki np. zmian w podatkach, lockdownów czy dostępu do edukacji. Z drugiej strony często nie pozwolimy sobie na eksperymenty, bo zakazać komuś iść do szkoły czy skorzystać z urlopu macierzyńskiego byłoby po prostu nieetycznie. Co robić, gdy kontrolowane eksperymenty są niemożliwe? Jak budować polityki publiczne w oparciu o fakty, a nie ciągle przerzucać na niepoparte wiedzą opinie? Rozmawiamy o tym, czym są tzw. „naturalne eksperymenty” i jak rewolucja wiarygodności, za którą przyznano w 2021 roku ekonomicznego „Nobla” zmieniła nie tylko ekonomię, ale wszystkie nauki społeczne

Organizator

 


Wszystkie materiały obejrzysz również na naszym kanale Wszechnica FWW 

Podobne wykłady Ekonomia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.