O prawdzie i uczciwości w badaniach naukowych

Wykład prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN zorganizowany w ramach Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki, 17 marca 2014 r. [1h50min]

Spotkanie z wybitnym naukowcem i badaczem – prof. Łukaszem Turskim z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk zorganizowane w ramach Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

„W nauce niestety coraz częściej mamy do czynienia z zamierzonymi oszustwami naukowymi. Konsekwencją tych oszustw, które są oczywiście wykrywane i usuwane, jest podrywanie zaufania społeczeństwa do nauki– powiedział prelegent. Prof. Łukasz Turski zaprezentował całą plejadę naukowych oszustów. Mówił o medycynie alternatywnej, o fizyce i o wielu rewolucyjnych pracach naukowych, które po jakimś czasie okazywały się wielkim przekrętem. wspomniał m.in. o:

– pracach Stanleya Ponsa i Martina Fleishmanna (1989 r.) – tzw. „zimnofuzyjni hochsztaplerzy”
– pracach Jana Schona (2002 r.) sygnowanych przez profesora B. Batlogga
– francuskich komentatorach telewizyjnych – braciach Bogdanov (1999 r. i 2000 r.)
– tzw. „klonotwórcy” – Hwangu Woo Suk, który twierdził, że może sklonować wszystko, nawet człowieka
– i o pechowcu Mosesie Chan

Profesor podkreślił, że głównym problemem współczenej nauki jest brak uczciwej krytyki naukowej. „Uczciwa krytyka stała się bardzo trudna w sytuacji dramatycznie postępującej komercjalizacji badań naukowych” – powiedział. Mówił też o finansowaniu badań – pod względem środków przeznaczanych na badania naukowe przodują Stany Zjednoczone. Jaki to ma wpływ na rozwój?

Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

***

Wykład wygłoszony został w ramach spotkań Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki, która rozpoczęła swoją działalność w 1999 roku.

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.