Grzyby w ewolucyjnej grze o życie

Wykład dr hab. Marty Wrzosek, Kawiarnia Naukowa Festiwalu Nauki, 21 stycznia 2019 [0h59min]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Przejąć kontrolę nad ciałem owada w celu rozsiadania zarodników? A może gdy w środowisku brakuje niezbędnych składników odżywczych, skorzystać z pomocy bakterii? Grzyby w toku ewolucji wykształciły wiele umiejętności, które umożliwiają przetrwanie ich poszczególnych gatunków. Opowiedziała o nich w Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki dr hab. Marta Wrzosek.

Biolożka mówiła o różnych strategiach, które umożliwiają grzybom zwyciężanie w konkurencji o potrzebne do życia zasoby i skuteczne rozmnażanie. W trakcie wykładu można było dowiedzieć się, w jaki sposób grzyby rywalizują między sobą o niezbędne do życia pokarmy oraz dlaczego ich różnorodność gatunkowa w ekosystemie sprzyja przetrwaniu gatunków. Prelegentka cofnęła się też setki milionów lat wstecz do epoki dewonu, kiedy niektóre grzyby przybierały znacznie większe niż obecnie rozmiary. Dlaczego zniknęły? Okazuje się, że ich zagładę spowodowało pojawienie się na lądzie żarłocznych kręgowców.

Dużą część wystąpienia naukowczyni poświęciła zachowaniom pasożytniczym i symbiotycznym obserwowanym wśród grzybów. Gatunki takie jak Entomophthora muscae (Owadomorek muszy) czy Ophiocordyceps unilateralis zabijają owady, żeby rozsiać swoje zarodniki. Inne pasożytują na nich, nie zabijając żywiciela. Istnieją też gatunki grzybów zabójcze dla owadów, ale żyjące w symbiozie z roślinami. Część z nich nie przetrwałaby z kolei bez potrzebnym im do życia bakterii.

Organizator wykładu:

Kawiarnia Naukowa Festiwalu Nauki, logo

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.