Dzieje wody od Wielkiego Wybuchu do dziś

Wykład prof. dr. hab. Andrzeja Kozłowskiego w ramach Dni Otwartych Kampusu Ochota Uniwersytetu Warszawskiego, 14 kwietnia 2018 [0h54min]

Skąd wzięła się woda na Ziemi? Kiedy powstały tworzące ją pierwiastki – wodór i tlen? Dlaczego życie na Ziemi narodziło się w wodzie? Tego i wielu innych ciekawostek na temat niezbędnej dla życia substancji można było dowiedzieć się z wykładu prof. dr. hab. Andrzeja Kozłowskiego podczas Dni Otwartych Kampusu Ochota Uniwersytetu Warszawskiego.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Prelegent rozpoczął wykład od przedstawienia genezy powstania wodoru i tlenu po Wielkim Wybuchu datowanym na 13,8 mld lat temu i wskazania najwcześniejszych śladów obecności wody na Ziemi. W dalszej kolejności wyjaśnił, dlaczego środowisko wodne sprzyjało narodzinom znanych na naszej planecie form życia. Opowiedział również pokrótce, jakie funkcje substancja spełnia w organizmie człowieka. Prelegent mówił też o zjawiskach atmosferycznych zachodzących z udziałem wody oraz kształtowaniu przez nią różnym form krajobrazu. Swój wykład zakończył opisaniem historycznych i współczesnych zastosowań substancji przez człowieka, m.in. do napędzania rozmaitych urządzeń.

PW

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.