Energetyka przyjazna klimatowi

Wykład dr. Artura Szkopa zrealizowany w ramach projektu „Fascynująca Ziemia” Instytutu Geofizyki PAN [7 lutego 2024r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

W obliczu antropogenicznego ocieplenia klimatu coraz istotniejsze staje się zredukowanie emisji gazów cieplarnianych. Jednym z najważniejszych źródeł dwutlenku węgla już teraz jest energetyka, a nadchodząca wielkimi krokami elektryfikacja transportu dodatkowo zwiększy jej udział w całkowitym bilansie emisji antropogenicznych.

Podczas webinarium zastanowimy się, jakie są rzeczywiste koszty budowy i utrzymania elektrowni bazujących na źródłach odnawialnych oraz na innych znanych technologiach bezemisyjnych.

Ponadto spróbujemy odpowiedzieć sobie na trudne pytanie: w którą stronę powinniśmy zintensyfikować nasze wysiłki na rzecz obniżenia światowych emisji gazów cieplarnianych, tak aby zmaksymalizować szansę uniknięcia katastrofy klimatycznej.

dr Artur Szkop – fizyk specjalizujący się w fizyce atmosfery, adiunkt w Instytucie Geofizyki PAN, w swojej pracy skupia się na wieloprzyrządowym podejściu do pomiarów aerozoli atmosferycznych w celu zdobycia wiedzy o ich składzie, źródłach oraz ewolucji.

Projekt Instytutu Geofizyki PAN, „Fascynująca Ziemia” jest finansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”.

 

Nagranie we współpracy z Instytutem Geofizyki PAN

 


Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.