Dlaczego nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. Badania hydrologiczne na Spitsbergenie

Wykład Marty Majerskiej w ramach spotkań GeoGadka Instytutu Geogizyki PAN [26 kwietnia 2023 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Jak się zmieniał reżim rzeczny rzek arktycznych na przestrzeni lat? Czy wody ubywa, czy może płynie jej coraz więcej wraz z topnieniem lodowców? Ile stopni ma woda w rzece arktycznej latem? Jakie czynniki mają wpływ na intensywne pod względem hydrologicznym zmiany zachodzące w Arktyce?

Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas tego webinarium. Porozmawiamy również o tym, jak nie spanikować wpadając do wartkiego nurtu lodowatej wody na lodowcu, jak, mając skręconą kostkę, uciec przed niedźwiedziem polarnym, jak przeżyć kilka miesięcy bez bieżącej wody, telefonu i internetu oraz jak zorganizować miesięczny wyjazd terenowy do Arktyki mając półrocznego niemowlaka. Krótka opowieść o zmieniającym się podejściu do pracy w Arktyce oczami najpierw studentki, potem doktorantki, pracownika oraz mamy.

Prelegentka:
Marta Majerska – doktorantka i asystent w Zakładzie Hydrologii i Hydrodynamiki Instytutu Geofizyki PAN. Zajmuje się badaniem zmienności temperatury wody w wybranych rzekach południowego Spitsbergenu w ramach grantu NCBR. Uczestniczka trzech letnich wypraw polarnych UMK, obecnie prowadzi badania w okolicy PSP Hornsund.

 

Nagranie w ramach projektu Geogadka – Geofizyka dla każdego, we współpracy z Instytutem Geofizyki PAN,

 


Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

  1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.
  2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!

Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.