Czy jednostki są odpowiedzialne za masowe wykorzystanie zwierząt?

Wykład Dariusza Gzyry, Kawiarnia Naukowa 1, 14 marca 2019 [1h20min]

Wykorzystanie zwierząt przez przemysł mięsny, mleczarski czy jajcarski nieodłącznie wiąże się z ich zabijaniem i cierpieniem. Większość ludzi ten fakt jednak wypiera, albo uznaje za niepodważalną normę. Jakie mechanizmy społeczne i psychologiczne za tym stoją opowiedział w Kawiarni Naukowej 1a etyk, działacz społeczny i weganin z dwudziestoletnim stażem Dariusz Gzyra.

Etyk James Serpell w książce „W towarzystwie zwierząt” opisał mechanizmy, które stoją za ludzką akceptacja dla eksploatacji i zabijania zwierząt. Zaliczył do nich odgradzanie, ukrywanie, fałszywy wizerunek i przeniesienie winy. Większość ludzi nie przebywa ze zwierzętami, które zjada (ogradzanie). Rzeźnie nie znajdują się w centrach miast, w związku z czym społeczeństwo nie styka się też z ich cierpieniem (ukrywanie). Zwierzęta dodatkowo są negatywnie nacechowane w języku (fałszywy wizerunek). Za ich uśmiercanie odpowiedzialne są delegowane do tego jednostki (przeniesienie winy).  Psycholog i obrońca praw zwierząt Rychard D. Ryder ukuł pojęcie szowinizm gatunkowy, określające postawę stawiającą interesy gatunku ludzkiego nad interesami innych gatunków. Psycholożka Melanie Joy, autorka książki „Why we love dogs, eat pigs and wear cows – An introduction to carnism” (“Dlaczego kochamy psy, jemy świnie i ubieramy się w krowy – Wstęp do karnizmu”), zdefiniowała pojęcie karnizmu. Oznacza ono system przekonań, który pozwala człowiekowi na zjadanie jednych gatunków zwierząt, a innych nie.

Dariusz Gzyra podczas wykładu opowiada o tych oraz innych mechanizmach, które stoją za przyzwoleniem człowieka na zabijanie i wykorzystanie zwierząt.

 

Dariusz Gzyra – filozof, działacz społeczny, publicysta. Wykładowca kierunku antropozoologia na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego. Redaktor działu „prawa zwierząt” czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Autor książki „Dziękuję za świńskie oczy” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018). Weganin.

Organizator wykładu:

Kawiarnia Naukowa 1a, logo

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Społeczeństwo

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.