Społeczeństwo obywatelskie czy klientela

Rozmowa Piotra Szczepańskiego z Piotrem Frączakiem z OFOP w ramach cyklu #rozmowyWszechnicy [19 marca 2024 r.]

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Z Piotrem Frączakiem, który działa w Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych i zajmuje się organizacjami obywatelskimi od zawsze porozmawiamy o tym, czy jesteśmy społeczeństwem obywatelskim.

– Kradną ale się dzielą
– Jarosław Polskę zbaw
– oszukali nas!
– robią z nas głupków
– wszyscy kradną
Można by długo przytaczać podobne hasła…
Mamy Narodowy Instytut Wolności, rady ds. społeczeństwa obywatelskiego, mamy ustawy o dostępie do informacji publicznej, o inicjatywie lokalnej, o petycjach… Istnieją setki organizacji, (Orkiestra Świątecznej Pomocy, Polska Akcja Humanitarna, itd..).

Narodowy ruch pomocy uchodźcom z Ukrainy zaskoczył nas samych i świat (na krótko). Ale często wybieramy lokalnych satrapów, stawiamy na populistów, którzy opowiadają brednie. Nie rozumiemy świata ani konsekwencji naszych wyborów czy apeli (jak np. rolnicy wołający o wyjście z Unii Europejskiej). Dajemy się manipulować rodzimej i obcej propagandzie jak dzieci…

Piotr Frączak – społecznik, działacz i współtwórca organizacji pozarządowych. Jest absolwentem pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim, pracował m.in. w Instytucie Studiów Politycznych PAN, obecnie pracownik Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

 


Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowywszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.

2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w Internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!


Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.