Indie [cz. V] – Europa i Indie: bliźniaczo różne cywilizacje

Europa i Indie: bliźniaczo różne cywilizacje. Co wynika z ich spotkania? – Historia Subkontynentu Indyjskiego cz.V – piąty wykład prof. Marii Krzysztofa Byrskiego o Indiach [1 marca 2022r.]

Profesor oksymoron „bliźniaczo różne” cywilizacje tłumaczy historią. Mówi, że jako indoeuropejczycy jesteśmy w pewnym sensie spokrewnieni. Cywilizacje teraz dopiero (w końcu XX i XXI wieku stanęły wobec siebie w takiej perspektywie, że mogą dużo precyzyjniej określać tożsamość, czym się różnimy, w czym jesteśmy podobni. Jeśli chodzi o Europę i Indie, mamy do czynienia z bardzo szczególną relacją – bo jeśli przyjmiemy to założenie ze indoeuropejczycy rozstali się jakieś 7 tys lat temu, to jednak zachowali wspólne dna i teraz spotykają się jak dawno nie widziani bliźniacy w rzeczywistości gdzie te ich światy nie są już tak odległe jak dla ich przodków. Profesor podkreśla, że dla europejczyków spotkanie z Indiami to ogromna szansa i okazja na samookreślenie, moment gdy możemy się odwołać i odnieść do źródeł i istoty naszej europejskości.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

prof. Maria Krzysztof Byrski – orientalista, indolog, nauczyciel akademicki, profesor nauk humanistycznych, ambasador RP w Indiach.


Zapraszamy do oglądania kanału WSZECHNICA FWW w serwisie YouTube kanał wszechnica fww

Ten utwór dostępny jest na licencji: Creative Commons; 
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.