Czy uderzy w nas asteroida?

Zapraszamy na wykład dr Anny Łosiak zorganizowany w ramach Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki, 21 marca 2022 r.

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

65 milionów lat temu w Ziemię uderzyła asteroida która wykończyła dinozaury. Organizmy znajdujące się w odległości do kilku tysięcy kilometrów zostały praktycznie upieczone żywcem lub zdmuchnięte huraganowymi wiatrami. Ale najgorsze zaczęło się później: najpierw cała planeta na kilka sezonów pogrążyła się w ciemności spowodowanej pyłem wtłoczonym do atmosfery, potem przez wiele tysięcy lat Ziemia przeszła wiele ekstremalnych wahań klimatu w odpowiedzi na ogromne ilości CO2 i SO2 wpompowane w atmosferę w czasie zderzenia ze skał w które uderzyła asteroida.

Czy coś podobnego może zdarzyć się również teraz? Jak możemy się bronić? I w jaki sposób ludzkość powinna postępować żeby nie zrealizować scenariusza pokazanego w filmie „Nie patrz w górę”.

dr Anna Łosiak – geolożka planetarna, specjalizująca się w badaniach małych kraterów uderzeniowych na Ziemi oraz analizami powierzchni Marsa. Pracuje w Instytucie Nauk Geologicznych PAN, związana z University of Exeter w UK. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Michigan State University oraz Uniwersytetu w Wiedniu. Stypendystka Fulbrighta, Marie Sklodowska-Curie Actions Individual Fellowship i grantów NCN oraz Fundacji dla Nauki Polskiej. Zapalona popularyzatorka wiedzy geologicznej. Okropny geek.

 

Organizator

 


Wszystkie materiały obejrzysz również na naszym kanale Wszechnica FWW 

Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.