Zarządzanie ryzykiem klimatycznym oraz edukacja klimatyczna

Wykład dr. Łukasza Kurowskiego zorganizowany w ramach Festiwalu Nauki w Warszawie [24 października 2022 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Rola edukacji klimatycznej w społeczeństwie. Jak przygotowane są budżety polskich gospodarstw domowych na ryzyko klimatyczne?

Wykładowca opowiedział o mechanizmach wpływu ryzyka klimatycznego na gospodarkę. Opowiedział o dwóch obliczach ryzyka klimatycznego – o ryzykach fizycznych i ryzykach transformacji.

Ryzyka fizyczne – możliwość pojawienia się strat w wyniku oddziaływania ekstremalnych zdarzeń pogodowych, które mogą prowadzić np. do uszkodzeń infrastruktury, zniszczeń plonów, przekierowaniem środków z inwestycji na odbudowę, zaburzeń w łańcuchu dostaw.

Ryzyko transformacji – możliwość pojawienia się strat w wyniku konieczności dostosowania się gospodarki do niskoemisyjnej formy rozwoju. Skutki transformacji, szczególnie opóźnionej, mogą negatywnie wpłynąć na rentowność (lub upadek) przedsiębiorstw i koszty ponoszone przez gospodarstwa domowe.

Czy ekstremalne zdarzenia pogodowe, czyli ryzyko fizyczne, to rzeczywiście jest zagrożenie dla naszych budżetów?

Jakie są mechanizmy pośrednie wpływu suszy na podmioty gospodarcze?

Wykładowca wspomniał jeszcze o cenach energii i ogrzewania mieszkań. Mówił też o świadomości zmian klimatu i o roli edukacji klimatycznej.

dr Łukasz Kurowski – adiunkt w Katedrze Systemu Finansowego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, od lat związany z bankowością. Obecnie ekspert ds. regulacji ryzyka (głównie klimatycznego)

Wykład zorganizowany w ramach Festiwalu Nauki w Warszawie

 


Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

  1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.
  2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!

Podobne wykłady Ekonomia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.