Lista odtwarzania:

Kiedy najlepiej zacząć oszczędzać na emeryturę?

Wykład Wojciecha Wyszyńskiego z Komisji Nadzoru Finansowego zaprezentowany został podczas XVI Festiwalu Nauki w Warszawie. Uniwersytet Warszawski, 28 września 2012 r. [47min]

Średnio żyjemy coraz dłużej, a zaczynamy pracować coraz później. Na miesięczną emeryturę przypada 2-3 miesiące pracy. Jaka czeka nas emerytura i co zrobić by była ona wyższa? Na spotkaniu uczestnicy dowiedzieli się jaki wpływ na wysokość naszej emerytury mają tendencje demograficzne, a także co możemy zrobić, aby podwyższyć przyszłe świadczenia.

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Cz. I [24min] Aging to termin oznaczający starzenie się społeczeństw wysokorozwiniętych. Żyjemy coraz dłużej, a rodzi się nas coraz mniej, co będzie miało wpływ na wysokość naszych przyszłych emerytur. Niestety, tematyka emerytur nie jest popularna, szczególnie wśród młodych ludzi. Na ten problem zwróciła już uwagę zachodnia Europa, która inwestuje w „samoświadomość emerytalną” młodych ludzi. W pierwszej części wykładu przedstawiona została prognoza demograficzna krajów rozwiniętych, analiza ile miesięcy pracujemy na miesiąc przyszłej emerytury oraz na jakie świadczenia mogą liczyć dzisiejsi dwudziestolatkowie za 40 lat.

Cz. II [23min] Dlaczego na emeryturę warto oszczędzać jak najwcześniej? Okazuje się, że odkładanie 100 złotych miesięcznie przez 40 lat to już około 500 złotych miesięcznie więcej do przyszłych świadczeń. Druga część spotkania to głównie dyskusja ze słuchaczami: na czym polega system dziedziczenia emerytur oraz czym są indywidualne konta emerytalne i indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego.

———————————

„Brak inwestycji w naukę to inwestycja w ignorancję” – pod takim hasłem w dniach 21-30 września odbył się XVI Festiwal Nauki w Warszawie. Jak zaznaczają organizatorzy, głównym celem Festiwalu Nauki w Warszawie jest upowszechnianie w społeczeństwie zrozumienia metod, zakresu możliwości i osiągnięć nauki, ukazywanie jej roli w budowie silnej gospodarki oraz znaczenia w kształtowaniu lepszego, myślącego społeczeństwa.

Festiwal to ponad pół tysiąca spotkań, zajęć, warsztatów i debat w warszawskich szkołach średnich, w budynkach UW, Politechniki, Pałacu Kultury i w Centrum Nauki Kopernik. W programie między innymi: poszukiwanie nowej Ziemi, pytania o komórki macierzyste, wielkie wpadki nauki, czym jest wielki wybuch i czy trwa nadal. Spotkania dotyczyły tak różnych dziedzin jak: matematyka, fizyka i astronomia, geologia, biologia, zdrowie filozofia, język, psychologia, ekonomia, prawo. Wstęp na wszystkie festiwalowe spotkania był bezpłatny. Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie www.festiwalnauki.edu.pl

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Ekonomia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.