Chiny innowacyjne – mocarstwo wiedzy

Wykład dr. Marcina Jacoby, XXIII Festiwal Nauki w Warszawie, 21 września 2019 [1h19min]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Chiny są obecnie światowym liderem w produkcji nowych technologii i zielonej energii. Co sprawiło, że kraj  jeszcze niewiele ponad pół wieku temu zmagający się z ubóstwem stał się symbolem rozwoju technologicznego? Dr Marcin Jacoby podczas Festiwalu Nauki opowiedział, co jego zdaniem leży u podstaw sukcesu Państwa Środka.

Chiny zajmują obecnie globalnie 1. miejsce pod względem liczby rejestrowanych patentów, eksportu produktów kreatywnych i eksportu towarów hi-tech. 30 proc. patentów w zakresie produkcji zielonej energii jest autorstwa Chińczyków. Wśród 10 największych na świecie producentów baterii słonecznych 6 działa w Państwie Środka. Chińczycy są również liderami pod względem produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Wytwarzają także najwięcej aut. Chiński BYD pod względem produkcji samochodów elektrycznych ustępuje jedynie Tesli. W mieście Schenzhen transport publiczny opiera się wyłącznie na pojazdach elektrycznych. Do 2020 roku ma się tak również stać w 30 innych miastach.

Rozwój technologiczny Chin – co go napędza?

Światowe rynki podbiją chińskie smartfony. Największy producent – Huawei – kontroluje obecnie 13 proc. globalnego rynku, ustępując jedynie Samsungowi i Apple. Huawei jest również potentatem, jeśli chodzi o wdrażanie technologii 5G. Chińscy operatorzy – China Unicom i China Telecom – do 2020 roku planują zbudować niezależną sieć 5g w 5 miastach. Rynek sprzedaży on-line w Chinach jest dwukrotnie większy niż w Stanach Zjednoczonych. Dzięki rozwiniętemu sektorowi usług kurierskich taniej jest kupować towary w sieci niż w sklepie – dotyczy to również artykułów spożywczych. Chińczycy coraz rzadziej posługują się również gotówką, co zawdzięczają rozwiniętej sieci płatności bezgotówkowych.

Dr Marcin Jacoby podczas wykładu opowiada szerzej o rozwoju innowacyjnych gałęzi chińskiej gospodarki – zielonej energii, motoryzacji, produkcji smartfonów, rozwoju technologii 5G oraz rynku sprzedaży on-line i płatnościach bezgotówkowych. Sinolog podejmuje się również odpowiedzi na kluczowe pytanie – jak to możliwe, że tak olbrzymi postęp technologiczny stał się możliwy w państwie, które jeszcze do niedawna uchodziło za biedne i słynęło z masowej produkcji i eksportu towarów niskiej jakości.

Organizator wykładu:

Logo Festiwalu Nauki

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Ekonomia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.