Ratowanie ginących języków: od teorii do praktyki

Ratowanie ginących języków: od teorii do praktyki, dyskusja z udziałem dr hab. Nicole Dołowy-Rybińskiej, Tymoteusza Króla i Piotra Szatkowskiego, Festiwal Nauki w Warszawie, 27 września 2019 [0h55min]

Rok 2019 został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Rokiem Języków Rdzennych. Ginące języki to poważny problem – specjaliści szacują, że do końca obecnego stulecia przestanie istnieć co najmniej połowa, którymi ludzie się teraz posługują. O przyczynach wymierania języków oraz próbach ich rewitalizacji podczas Festiwalu Nauki w Warszawie opowiadali dr hab. Nicole Dołowy-Rybińska oraz Tymotesz Król – popularyzator języka wilamowskiego i Piotr Szatkowski – propagator języka mazurskiego.

Obecnie na świecie istnieje ok. 7 tys. języków. Połowa ludzkości posługuje się jednak ledwie 25 z nich. Natomiast 96 proc. języków używa ledwie 4 proc. populacji. Dr Nicole Dołowy-Rybińska podczas swojego wystąpienia przedstawiła przyczyny, dla których co najmniej połowa obecnie używanych języków to języki ginące. Badaczka przedstawiła również warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby język można było skuteczne rewitalizować.

Zobacz też: Czy wszyscy będziemy mówić jednym językiem?

Tymoteusz Król opowiedział o języku wilamowskim, którym przed II wojną światową posługiwała się ludności Wilamowic – miejscowości w woj. śląskim. Język stracił na znaczeniu w wyniku prześladowań, jakie wilamowianie – w czasie okupacji uznani przez okupanta za Niemców – cierpieli od okolicznej ludności. Prelegent przedstawił również akcje kulturalne, które są obecnie podejmowane w celu popularyzacji języka wilamowskiego i przywróceniu mu znaczenia.

Piotr Szatkowski mówił o języku mazurskim, który zanikł na skutek powojennych wysiedleń. Obecnie – również z udziałem prelegenta – podejmowane są działania na rzecz jego rewitalizacji. Powstają słowniki i literatura po mazursku. Odbywają się również festiwale propagujące ten język. Po mazursku śpiewane są również przeróbki popularnych piosenek.

Więcej o ratowaniu wymierających języków oraz wilamowskim i mazurskim w nagraniu spotkania.

 

Organizator wykładu:

Logo Festiwalu Nauki

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Społeczeństwo

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.