Lista odtwarzania:

Gaz w łupkach – szanse i obawy

Debatą „Gaz w łupkach – szanse i obawy” rozpoczął się XVII Festiwal Nauki w Warszawie. Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, 20 września 2013 r. [1h18min]

Posłuchaj debaty w formie podcastu:

W pierwszej festiwalowej debacie udział wzięli:

dr Andrzej Kassenberg, Instytut na rzecz Ekorozwoju

mgr Paweł Poprawa, Instytut Studiów Energetycznych

dr Andrzej Sikora, Instytut Studiów Energetycznych

Bogusław Sonik, poseł do Parlamentu Europejskiego

Spotkanie poprowadził prof. dr hab. Marek Lewandowski, Instytut Nauk Geologicznych PAN.

Podczas debaty paneliści odpowiedzieli na pytania:

Gdzie może być gaz w Polsce, ile może go być i jak go wydobyć?

Jak zapewnić bezpieczeństwo środowiska przyrodniczego w procesie wydobycia gazu?

Jaka jest rola gazu z łupków w kontekście bezpieczeństwa energetycznego kraju?

Jak wygląda bilans przewidywalnych zysków i strat wydobycia gazu z łupków w Polsce?

Jakie są powiązaniach polskiego gazu z łupków z euro polityką?

W pierwszej części debaty prof. dr hab. Marek Lewandowski oraz mgr Paweł Poprawa wprowadzili w tematykę łupków od strony geologicznej. Łupki to skamieniały muł lub ił, który odkładał się na dnie morza kilkaset milionów lat temu, a następnie pogrzebany w głąb ziemi zamieniał się w litą skałę. Na terenie Polski łupki na powierzchni można zobaczyć w Górach Świętokrzyskich, na terenie Warszawy zaś znajdowane są ok. 6 kilometrów pod powierzchnią gruntu. Cechą charakterystyczną łupków jest ich rozpadanie się, rozwarstwianie pod wpływem nacisku lub pod wpływem warunków klimatycznych. Jest to  skała powszechna w przyrodzie, ale tylko łupki zwierające szczątki organiczne są celem poszukiwań geologów. Gdzie w Polsce znajdowane są takie skały?

[Cz. II] Jak wydobycie gazu z łupków może wpłynąć na środowisko? „Gaz z łupków jest nie tylko cennym surowcem, ale jest też ważnym elementem gry politycznej. Cała kwestia energetyczna jest mocno upolityczniona i podlega silnym konfliktom interesów” – powiedział dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju. „Obserwuję lekceważenie spraw zagrożeń i obaw ludzi. Moim zdaniem jest to bardzo poważny problem, z którego wielu polityków i działaczy gospodarczych nie zdaje sobie sprawy. Ludzie nie wiedzą, nie rozumieją i ich obawy rosną” – dodał.

Dr Andrzej Sikora z Instytutu Studiów Energetycznych przedstawił natomiast kwestie ekonomiczne wydobycia gazu łupkowego. Czy jest to opłacalne? Kto ma gaz wydobywać? Czy Polskę stać jest na wydobycie tego surowca?

[Cz.III] Bogusław Sonik, poseł do Parlamentu Europejskiego, przedstawił powiązania polskiego gazu z łupków z europolityką.

———————————

Festiwal Nauki w Warszawie to coroczna impreza odbywająca się  w przedostatnim tygodniu września w Warszawie, mająca na celu popularyzację nauki w społeczeństwie. Inicjatywa organizacji Festiwali Nauki w Warszawie powstała we wrześniu 1996 r. w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego. Zapoczątkował ją prof. David Shugar. Obecnie dyrektorem Festiwalu Nauki jest dr hab. Maciej Geller, biofizyk związany z Uniwersytetem Warszawskim. 

Obecnie na Festiwal składa się ponad pięćset różnorakich imprez (wykłady, pokazy, filmy, wystawy, wycieczki), organizowanych przez liczne placówki naukowe z całej stolicy. Od kilku lat część Festiwalu organizowana jest również w pobliskiej Jabłonnie. W 2012 Warszawski Festiwal Nauki odbył się po raz szesnasty w swej historii.

Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie www.festiwalnauki.edu.pl

Podobne wykłady Ekonomia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.