Nauka w walce z przestępczością

Wykład prof. dr. hab. Brunona Hołysta, Festiwal Nauki w Warszawie, 24 września 2019 [0h45min]

Śledczy podczas ścigania sprawców przestępstw sięgają do dorobku wielu dyscyplin naukowych. O pomocy jaką niesie nauka w walce z przestępczością podczas Festiwalu Nauki w Warszawie opowiedział prof. Brunon Hołyst, światowej sławy specjalista w zakresie kryminalistyki, kryminologii i wiktymologii.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Postuluję, żeby pracownik służby śledczej to był inteligenty dyletant – stwierdził profesor podczas wykładu. Jak wyjaśnił, chodzi o to, żeby człowiek taki posiadał wiedzę z zakresu wielu dyscyplin naukowych. Powinien bowiem wiedzieć, jakiej można użyć w danym przypadku w celu rozwiązania kryminalnej zagadki.

Zobacz też: Sposób działania sprawców zabójstw

Postęp niesiony przez naukę w walce w przestępczością obrazuje przyrost liczby stron w podręczniku do kryminalistyki autorstwa prof. Hołysta. Pierwsza edycja z lat 70. ubiegłego wieku liczyła ich 400. Obecne – 14. wydanie – zawiera ich 1500. W ciągu czterdziestu lat od pierwszej edycji pojawiły się m.in. metody pozwalające identyfikować sprawców na podstawie pozostawionego na miejscu zbrodni DNA.

Sprawdź też: Mózg przestępcy

Prelegent podczas wykładu opisuje metody stosowane przez kryminalistykę, kryminologię, wiktymologię oraz wspomagające je dziedziny wiedzy. Podczas wystąpienia odwołuje się do zagadek kryminalnych rozwiązanych w ciągu ostatnich dwustu lat.

Więcej w nagraniu wykładu.

Organizator wykładu:

Logo Festiwalu Nauki

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Festiwal Nauki w Warszawie

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.