Największa znana liczba?

Wykład dr. hab. Michała Skrzypczaka w ramach Festiwalu Nauki w Warszawie [24 września 2023 r.]

Posłuchaj w formie podcastu:

Zapraszamy na wycieczkę po krainie liczb naturalnych! Cel to zdobycie jak najwyższego szczytu, czyli nazwanie jak największej liczby. Nazwa musi być precyzyjna – musi istnieć dokładnie jedna liczba pasująca do danego opisu. Co nie znaczy, że musimy być w stanie wypisać jej wszystkie cyfry… Zaczniemy od prostych notacji w stylu potęgowania, ale szybko spojrzymy na problem bardziej abstrakcyjnie. I tu przyjdą nam z pomocą formalne modele obliczeń (jak np. maszyny Turinga).

Na koniec wycieczki zahaczymy jeszcze o definiowalność w logice. Spacer zakończymy patrząc z satysfakcją na panoramę odwiedzonej krainy.

 

dr hab. Michał Skrzypczak – prof. w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jego badania naukowe koncentrują się na związkach teorii automatów i logiki. Interesuje się głównie strukturami nieskończonymi, monadyczną logiką drugiego rzędu, jej fragmentami i rozszerzeniami. Stara się porównywać siłę wyrazu różnych formalizmów, szuka ciekawych własności strukturalnych określonych klas języków. Interesują go zagadnienia uniformizacji i jednoznaczności. Chętnie korzysta z wyników o determinacji gier, metod kompozycyjnych i algebraicznych.

 

Logo Festiwalu Nauki


Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.

2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!


Podobne wykłady Edukacja

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.