Prawda i mity na temat kosmetyków. Wykład Katarzyny Pytkowskiej

Wykład dr n. med. Katarzyny Pytkowskiej, XVIII Festiwal Nauki w Warszawie, 24 września 2014 r. [1h04min]

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Mity na temat kosmetyków oraz ich źródła były tematem wykładu dr n. med. Katarzyny Pytkowskiej, który odbył się w ramach XVIII Festiwalu Nauki w Warszawie.

Podczas swojego wystąpienia prelegentka zajęła się dekonstrukcją trzech popularnych do dziś twierdzeń na temat higieny włosów i ochrony skóry.

Mit 1 – Częste mycie włosów wpływa na ich większe przetłuszczanie

Jak wyjaśniła dr Pytkowska, twierdzenie to straciło rację bytu już w l. 80 XX w. Wzięło się stąd, że do lat 60. XX w. w USA i do lat 70. XX w. w Europie do mycia włosów stosowano środki drażniące, które wzmagały łojotok. Takie działanie miały używane w tym celu roztwory amoniaku, kora Panama, nafta, eter czy szampony oparte na mydle. Włosów nie można było więc myć często, nie powodując ich podrażnienia. Stosowane obecnie środki do mycia głowy są dużo bardziej przyjazne dla skóry, w związku z czym nie ma przeciwskazań przed codziennym ich stosowaniem.

Mit 2 – Nafta jest świetnym środkiem do pielęgnacji włosów, który przyspiesza ich wzrost

Pogląd ten wziął się prawdopodobnie stąd, że spośród innych środków stosowanych dawniej do higieny włosów nafta była najmniej drażniąca. Twierdzenie, że ten produkt destylacji ropy naftowej wpływa pozytywnie na ich przyrost mogło narodzić się stąd, że działanie drażniące, którego nafta też nie jest pozbawiona, wpływa jednocześnie na zwiększenie krążenia i lepszy transport substancji odżywczych.  W zależności od źródła pochodzenia, nafta mogła zawierać też składniki wpływające na porost włosów. Wreszcie, w porównaniu do innych środków stosowanych do ich pielęgnacji (amoniak, eter), nafta była najbezpieczniejsza w przechowywaniu i użyciu.

Mit 3 – Używanie kremów nawilżających zimą grozi zamarznięciem ich na twarzy i uszkodzeniem skóry

Pogląd ten jest całkowicie pozbawiony racjonalności, bo woda zawarta w kremie nałożonym na twarz odparowuje. Fałszywe przekonanie o groźnym działaniu kremu nawilżającego mogło wziąć się stąd, że dające najlepszą ochronę przed zimnem naturalne tłuszcze wyglądały nieestetycznie na skórze. Aby zachęcić młode kobiety do ich stosowania, wymyślono ten mit.

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Festiwal Nauki w Warszawie

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.