Lista odtwarzania:

W poszukiwaniu nowej Ziemi

Wykład prof. Andrzeja Udalskiego z Centrum Astronomicznego UW rozpoczął XVI Festiwal Nauki w Warszawie. Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, 21 września 2012 r. [1h16min]

Od prawie 20 lat jesteśmy świadkami (a także uczestnikami) niesłychanie szybkiego postępu w jednej z najbardziej aktywnych dziedzin współczesnej astrofizyki – poszukiwaniu planet pozasłonecznych. Do tej pory odnaleziono ich już 830! Według naukowców jesteśmy coraz bliżej odkrycia drugiej Ziemi.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Cz I [14min] Odkrycia ostatnich kilkunastu lat pozwoliły lepiej poznać Układ Słoneczny. Część pierwsza wykładu to krótkie przypomnienie naszego miejsca we Wszechświecie, przedstawienie otaczających nas planet i innych ciał niebieskich oraz historia poszukiwań planet pozasłonecznych.

Cz II [29min] Dziedzina badań pozasłonecznych jest młoda, ale rozwija się bardzo szybko. To okres pionierskich, pierwszych odkryć, na które społeczność astronomiczna czekała długie dziesięciolecia W tej części wykładu omówione zostały podstawowe, najbardziej efektywne techniki odkrywania planet: metoda spektroskopowa oraz metoda tranzytów.

Cz III [32min] Polski wkład w rozwój astrofizyki jest bardzo duży. Pierwsze planety spoza Układu Słonecznego odkrył Polak Aleksander Wolszczan w 1990 roku. Od tamtego czasu odkryto już 830 planet pozasłonecznych, krążących w 660 układach. Obecnie, dzięki wyrafinowanym technikom, astrofizykom udaje się odkrywać planety nawet tak małe jak nasza Ziemia. Największy polski wkład w badania nieba dostarczający wielu obserwacji naukowych to projekt OGLE (The Optical Gravitational Lensing Experiment, Eksperyment Soczewkowania Grawitacyjnego) trwający od 1992 roku, kierowany obecnie przez prof. Andrzeja Udalskiego. Projekt ma na celu wykrywanie i obserwację zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego za pomocą polskiego teleskopu w Las Campanas Observatory w Chile. To jeden z największych na świecie wielkoskalowych przeglądów nieba, regularnie obserwujący ponad miliard gwiazd. Dane z eksperymentu prowadzonego już dwadzieścia lat dały podstawę do 350 prac naukowych w czołowych pismach astronomicznych.

Prezentacja przedstawiona przez prof. Andrzeja Udalskiego na wykładzie dostępna jest tutaj w formacie PDF.

—————————————-

„Brak inwestycji w naukę to inwestycja w ignorancję” – pod takim hasłem w dniach 21-30 września odbył się XVI Festiwal Nauki w Warszawie. Jak zaznaczają organizatorzy głównym celem Festiwalu Nauki w Warszawie jest upowszechnianie w społeczeństwie zrozumienia metod, zakresu możliwości i osiągnięć nauki, ukazywanie jej roli w budowie silnej gospodarki oraz znaczenia w kształtowaniu lepszego, myślącego społeczeństwa.

Festiwal to ponad pół tysiąca spotkań, zajęć, warsztatów i debat w warszawskich szkołach średnich, w budynkach UW, Politechniki, Pałacu Kultury i w Centrum Nauki Kopernik. W programie między innymi: poszukiwanie nowej Ziemi, pytania o komórki macierzyste, wielkie wpadki nauki, co to jest wielki wybuch i czy trwa nadal. Spotkania dotyczyły tak różnych dziedzin jak: matematyka, fizyka i astronomia, geologia, biologia, zdrowie filozofia, język, psychologia, ekonomia, prawo. Wstęp na wszystkie festiwalowe spotkania był bezpłatny. Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie www.festiwalnauki.edu.pl

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Festiwal Nauki w Warszawie

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.