Czego mogą się o nas dowiedzieć firmy technologiczne?

Wykład Katarzyny Szymielewicz i dr. Dominika Batorskiego, Festiwal Nauki w Warszawie, 28 września 2019 [1h29min]

Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon oraz dr Dominik Batorski podczas Festiwalu Nauki w Warszawie mówili, czego mogą się o nas dowiedzieć firmy technologiczne na podstawie naszej aktywności w internecie i aplikacjach. Prelegenci opowiedzieli zarówno o technicznych możliwościach gromadzenia i przetwarzania danych na nasz temat, jak też o aspektach prawnych dotyczących tego problemu.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Kiedy używamy na co dzień smartfona, internetu i mediów społecznościowych, zostawiamy za sobą cyfrowy ślad. Istotne jest więc pytanie, czego dzięki temu mogą się o nas dowiedzieć firmy technologiczne.

Korzystając z technologii GPS, logując się do sieci GSM czy łącząc się z WI-FI zdradzamy naszą lokalizację. Wiele o naszych zainteresowaniach mówią strony, które odwiedzamy w sieci. Gdy jesteśmy aktywni w social mediach, sami udostępniamy wiele informacji na swój temat. Powszechnie wiadomo, że cyfrowi giganci tacy jak Facebook czy Google wykorzystują zebrane w ten sposób dane do sprzedaży reklam, które są dopasowane do naszego profilu osobowego. Nie jest to jednak jedyne źródło, z którego firmy technologiczne czerpią wiedzę na nasz temat.

Czego mogą się o nas dowiedzieć firmy technologiczne, o czym często nie mamy świadomości

Informacje, na których udostępnienie sami godzimy się mniej lub bardziej świadomie, to jedynie czubek góry lodowej. Niezwykle istotne jest również to, co zostawiamy po sobie wówczas pośrednio. Na podstawie ruchów myszy, touchpada czy sposobu pisania na klawiaturze można wnioskować o naszym zdrowiu czy stanie psychicznym. Wiedzy o nas dostarcza także sposób, w jaki korzystamy z baterii w telefonie czy godziny, w jakich logujemy się do naszych aplikacji.

Problemem jest również nie tylko to, czego mogą się o nas dowiedzieć firmy technologiczne, ale też w jaki sposób te dane przetwarzają. Wydobycie informacji, w oparciu o jakie czynniki i korelacje technologiczni giganci budują nasz profil osobowy, to na ogół pilnie strzeżona tajemnica.

Katarzyna Szymielewicz oraz dr Dominik Batorski podczas wykładu mówią zarówno o technicznych aspektach gromadzenia cyfrowych danych o nas, jak też o regulacjach prawnych z tym związanych.

Więcej w naszym nagraniu.

Zobacz też: Prawda, kłamstwo, fake news. Debata Festiwalu Nauki

PW

Organizator wykładu:

Logo Festiwalu Nauki

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.