Zakłamany świat cenzury na przykładzie PRL-u

Wykład Błażeja Torańskiego zorganizowany w ramach Pruszkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku [14 marca 2019 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Największym zwycięstwem cenzury PRL-u było wmówienie zainteresowanym, że właściwie nie istnieje – choć przenikała wszystkie aspekty życia.

Błażej Torański opowiada o swojej książce „Knebel. Cenzura w PRL-u”. 21 rozmówców Błażeja Torańskiego: dziennikarzy, reżyserów, grafików, kompozytorów i estradowców odsłania kulisy swoich kontaktów z cenzurą. Ujawniają mechanizmy, dzięki którym władza potrafiła skutecznie zmusić twórców do trudnych ustępstw, a wielu nawet do współpracy.

Błażej Torański – pisarz i publicysta. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie był działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Pracował m.in. w czasopismach: „Dziennik Łódzki”, „Wprost”, „Prawo i Życie”, „Rzeczpospolita”. Publikował m.in. w tygodniku „Do Rzeczy”, wrocławskiej „Odrze”, tygodniku katolickim „Niedziela”, „Gazecie Bankowej”, „Tygodniku Solidarność”. Prowadził program autorski „Twarzą w twarz” w TVP3 Łódź, były redaktor naczelny portalu sdp.pl. Był rzecznikiem prasowym Grupy Kapitałowej BOT Górnictwo i Energetyka i Najwyższej Izby Kontroli. Współpracował przy realizacji filmu dokumentalnego Zdarzyło się tylko w Polsce (2011). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich – od 2021 sekretarz Zarządu Łódzkiego Oddziału SPP

Wykład nagrany w ramach Pruszkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

 


Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

  1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.
  2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.