Znaczenie odkryć naukowych Marii Skłodowskiej-Curie

Rozmowa Magdaleny Kowalczyk z Prof. Marią Krawczyk z Wydziału Fizyki UW [0h29min]

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

W tym roku przypada 150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. W jaki sposób odkrycia dwukrotnej polskiej noblistki wpłynęły na rozwój nauki oraz jak są wykorzystywane współcześnie mówiła w studiu Wszechnicy prof. Maria Krawczyk z Wydziału Fizyki UW.

Maria Skłodowska-Curie trafiła ze swoimi badaniami na idealny moment w nauce. Jak mówiła prof. Krawczyk, u progu XX w. wybitni naukowcy byli przekonani, że „wszystko już wiadomo”. Wtedy pojawiły się odkrycia Mariana Rentgena i Henriego Bequerela dotyczące promieniowania, które na nowo wzbudziły ciekawość badaczy.

Prof. Krawczyk podkreśliła, że strzałem w dziesiątkę było podjęcie przez Skłodowską-Curie tematu badanego przez Bequerela „promieniowania uranowego”, które budziło wówczas mniejsze zainteresowanie niż będące domeną Rentgena promienie X. Noblistka wzbudziła uznanie zastosowaniem nowatorskich metod badania, wyciągnięciem właściwych wniosków oraz opisaniem ich w klarowny sposób.

Wpływ odkryć Skłodowskiej-Curie odczuwany jest również współcześnie. Jak zauważyła prof. Krawczyk, badania nad neutrinami i cząstką Higgsa mają swoje źródło w odkryciach z przełomu XIX i XX w. Noblistka wpłynęła również swoją pracą na postęp w leczeniu chorób nowotworowych. Jej imieniem nazywane są także europejskie programy umożliwiające młodym ludziom wizytację różnych ośrodków naukowych.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania rozmowy

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.