Zaburzenia zachowań psów. Błędy w wychowaniu – jak je korygować?

Co zrobić kiedy pies nie reaguje na nasze komendy? Jak nieświadomie właściciele uczą swoich podopiecznych nieposłuszeństwa? Z Jolantą Łapińską, lekarką weterynarii, zoopsycholożką rozmawia Anna Zielińska, wolontariuszka w schronisku dla zwierząt. Fundacja Wspomagania Wsi, 10 maja 2013 r [20min]

Psy są jednym z największych sukcesów ewolucji.  Pochodzą od wilków, ale ścieżka ewolucyjna obu podgatunków rozeszła się kilka tysięcy lat temu.

Za sukces  psów odpowiedzialna jest ich duża elastyczność i umiejętność dostosowania się do warunków, w których żyją. Pies jest jedynym gatunkiem na świecie, który dostosował załatwiane swoich potrzeb fizjologicznych do uwarunkowań człowieka. Żadne inne zwierzęta nie potrafią czekać ze swoją potrzebą na właściciela. Ponadto psy wolą kontakty z ludźmi niż z innymi psami.

Psy mają uczucia, pamięć i świadomość. Na ten temat przeprowadzono już wiele badań. Zresztą, struktury mózgu odpowiedzialne za pamięć u psów, są identyczne jak u ludzi. Psy odczuwają także emocje: radość, strach, smutek. Są empatyczne – potrafią rozpoznawać ludzkie emocje, mają potrzebę pocieszania i pomagania.

Zaburzenia zachowania psów są odbiciem zachowania właściciela i błędów, które nieświadomie popełnia. Co oznacza sytuacja w której pies nie reaguje na nasze komendy? O czym świadczyć może agresja wobec innych osobników? Czemu nie należy głaskać psa po łbie, między uszami? Co to są gesty grożące i jak nie należy podchodzić do psa? Jak oduczyć psa „powitalnego skakania” na właściciela?

Wywiad zrealizowany został w ramach serwisu „Zwierzęta na wsi” Witryny Wiejskiej. 

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.