Paludikultura = Rolnictwo Bagienne

Wykład dr hab. Wiktora Kotowskiego [12 grudnia 2023 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

W ramach współpracy między Centrum Ochrony Mokradeł i Fundacją Wspomagania Wsi prezentujemy nagranie wykładu dr hab. Wiktora Kotowskiego o możliwym wykorzystaniu rolniczym wcześniej odtworzonych, tzn. powtórnie nawodnionych, mokradeł.

Można poznać możliwości wykorzystania roślin uprawianych na bagnach nie tylko w rolnictwie, ale również w budownictwie, ogrodnictwie itp.

Paludikultura, inaczej zwana rolnictwem bagiennym, to użytkowanie zdegradowanych gruntów na nawodnionych torfowiskach. Dzięki jej zastosowaniu przede wszystkim chronimy glebę torfową, a dodatkowo minimalizujemy emisję CO2 i utratę masy organicznej.

Paludikultura obejmuje różne obszary produkcji leśnej i rolnej. W jej ramach możliwa jest uprawa takich gatunków roślin jak mchy torfowce, pałka, olcha czarna i trzcina pospolita. Ponadto zebrana biomasa może być wykorzystywana jako żywność, pasza, włókno lub biopaliwo, a także do produkcji materiałów budowlanych czy kosmetyków. Powyższe sposoby zagospodarowania biomasy pochodzącej z paludikultury są dowodem na jej wysoki potencjał do zastosowania w biogospodarce w nadchodzących latach.

Dodatkowo w ramach paludikultury możemy spotkać się z określeniem Sphagnum farming. Jest to produkcja biomasy torfowców na ponownie nawodnionych torfowiskach. Jej celem jest zachowanie węgla zgromadzonego w torfie i ograniczenie emisji CO2 poprzez ponowne nawodnienie zdegradowanych torfowisk wysokich, ochrona naturalnych torfowisk przed wydobyciem torfu oraz dostarczenie produktu do celów ogrodniczych.

Sphagnum farming ma niezwykle duży wpływ na środowisko. Dzięki jego zastosowaniu zmniejszamy emisję zanieczyszczeń do wód gruntowych i powierzchniowych. Ponadto możemy przywrócić funkcję retencji wody na torfowiskach, a także doprowadzić do lokalnego ochłodzenia dzięki zwiększonemu parowaniu wody. Sphagnum farming tworzy także siedliska dla rzadkich i zagrożonych gatunków, a dodatkowo jest odnawialną alternatywą dla wyczerpujących się surowców kopalnych.

Powyższe sposoby zagospodarowania biomasy pokazują, że paludikultura ma ogromny potencjał dla biogospodarki. Dodatkową korzyścią płynącą z paludikultury jest tworzenie miejsc pracy i alternatywnych środków dochodu na obszarach wiejskich.

/źródło: https://www.gov.pl/web/retencja/paludikultura–czym-jest-i-dlaczego-jest-tak-wazna-dla-srodowiska

dr hab. Wiktor Kotowski – doktor habilitowany nauk biologicznych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w zakresie ekologii mokradeł oraz metod ich ochrony i restytucji przyrodniczej. Członek zarządu Centrum Ochrony Mokradeł.

 

Nagranie w ramach współpracy z Centrum Ochrony Mokradeł

Film nagrany w ramach Programu Gmina Przyjazna Wodzie finansowanego przez European Climate Foundation.


Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

  1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.
  2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.